Reforma në drejtësi dhe e nesërmja e Shqipërisë

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Padyshim  fjala reforme pergjate 29 viteve te fudit eshte fjala me me shume inflacion ne fjalorin politik te klases politike post-komuniste pas ramjes de-jure te sistemit komunist ne 1990 megjithse per te verteten “reformat” kane nisur qe ne kohe te Ramizit me tufezat e arezat.

Shqiperia zyrtarisht ka hyre ne rrugen e shenderrimit te sistemit politik, ekonomik e shoqerore 29 vite te shkuara ne kuader te plotesimit te vullnetit te shqiptareve “ta bejme Shqiperine si Europa e Amerika” e  per kete lideret politik muaren edhe pushtetin ne 1992.

Premtimet e pafund te shennderrimit te Shqiperise drejt perendimit do behej me reforma te thella ne te tera fushat e jetes duke realizuar njekohesisht perafrimin e Shqiperise me standartet e BE-se pse jo edhe te mireqenjes  deri ne antarsim te plote qe askush nuk e ka menduar se do shkonin 40 vjet deri atehere kur BE mund te mos jete me.

Nuk dua te bej historikun e klases politike shqiptare pergjate 29 viteve te fundit por deshiroj te ndalem ne disa pika kyce te te ashtuquajtura reforma ku klasa politike apo me mire te themi pushtetmbajtesit e radhes  te ndikuar nga trashigimia e mentalitetit te se shkuares deklaronin si clirimi i radhes per shqiperine e shqiptaret cdo maskarade e radhes e quajtur reforme integruese.

Megjithate, nuk mund te kaloj pa permendur nje fakt te hershem te nisjes se reformave ku gjithnje theksohej se legjislacioni  pershtatej me mentalitetin e traditen shqiptare qe per fatekeqesine e atij vend ishin perpjekje te drejteperdrejta per te deformuar paraktikat dhe eksperiencat e perendimit ne funksion te ruajtjes se trashegimise se regjimit te shkuar..

Pra pershtatja e legjislacionit nuk ka synuar integrimin e transformimin e Shqiperise por ruajtjen e trashegimise se sistemit te kaluar ne duar e trashigimtareve te tyre gjenetik e shpirteror.

Historia e reformamave  nisi me reformen e tokes e realizuar nga te dyja forcat politike te 1991 qe prodhuan kete ekonomi kriminale qe shqiptaret gezojne sot , e rreth tete mije te vrare nese i referohemi deklerates se deputetit socialist  z Pandeli Majko bere ne Parlamentin e Shqiperise, kjo gjer tani se nje Zot e di ku e ka fundin..

Nuk po them gje per reformen ne sistemin e drejtesise pasi reforma nisi me kursin e plepave dhe shkoi deri ne 2016 si nje transformim i plote ne  nje bande kriminale e mirfillte qe vetem sistem drejtesie nuk mund te quhej me.

 Reforma administrative eshte bere ne menyre te till sa ne cdo ndryshim pushteti ne Shqiperi i eshte lene pushtetit pasardhes 100 milion euro gjoba per lirime te jashteligjeshme nga puna me komisione dallkaukesh te ngjyrave te ndryshme.

Per mua e vetmja gje positive dhe serioze e 30 viteve te fundit eshte premtimi  nga Kryeministri actual e sistemit te ri te drejtesise jashte ndikimit te politikes shqiptare  madje me Kushtetute e monitoruar e drejtuar nga administrata Amerikane e law enforcement  e Amerikes qe fatmiresisht po implementohet.

Mirepo, pikerisht tani qe po fillon instalimi i strukturave te reja te sistemit te ri te drejtesise ne Shqiperi pikerisht tani establishmenti i korruptuar i lindjes me siguri te frymzuar e mbeshtetur nga Kremlini me filozofine e luftes se piste po bejne cfare po munden qe te shembin jo pushtetin por  shtetin shqiptar edhe ashtu mjaft te lodhur.

Akuzojne Parlamentin si jo perfaqesues dhe ilegjitim kur e kane braktisur ate dhe jane po listat e tyre qe zune vendet ne parlament . Akuzojne pushtetin per zgjedhje moniste kur vete ata nuk muaren pjese me vullnetin  e tyre ne zgjedhjet e fundit administrative.

Akuzojne qeverine se ka rene rritja ekonomike kure kane me shume se gjashte muaj qe gjuajne institucionet e Shtetit Shqiptar me bomba “Molotov” e fale Amerikes se ngahere do ja kishin vene zjarrin pa mohuar aspak sakrifikicat e perkushtimin e policise se shtetit me ne krye nje Mirditor fisnik e stafin e tije profesional.

Shkojne deri aty sa me pafytyrsine me te madhe e ne menyre te drejtperdrejt dhe hapur fare se qellimi i kesaj rvolte eshte bllokimi I reformes ne drejtesi edhe pse shume here eshte deklaruar nga nivelet me te larta te Administrates Amerikane eshte  se reforma ne drejtesi ka mbeshtetjen e plote te Qeverise Amerikane.

Une e kuptoj hallin e establishmentit te korruptuar lindor te Shqiperise tani qe lavdi Zotit e Amerikes po vjen koha per te paguar per ato cfare kane bere per me shume se 30 vjet por nuk kuptoj ata shqiptare qe behen mish per top te ketyre interesave kriminale dhe i qerrojne te dy syte e futen vete ne burg.

Nese eshte bere dicka e mire ne ate vend ne 30 vitet e fundit me siguri po behet  reforma ne drejtesi si themeli i shtetit modern shqiptar i monitoruar e udhehequr  nga Amerikanet te vetmit aleate e dashamires te palekundur te Kombit Shqiptar  e me bindje mund te them se shqiptaret ja u kane borxh me ja u dhene pak kohe ne dispozicion.

Koha e liderve te perjetshem menduam se e lame pas ne 90-ten e natyrshem si pjesmarres i atyre ndryshimeve edhe une jam qe rotacioni i pushtetit eshte ne sherbim te vendit e demokracise por do ishte katastrofe kombetare ta mendosh se ne emer te rrotacionit te pushtetit te riciklohej pushteti kriminal Berisha-Meta

Te jeni te bindur se sistemi i ri i drejtesise do te ndikoje drejteperdrejte ne krijimin e elitave politike e qarkullimin e ketyre elitave ne pushtet ne unison e ne bashkepunim me Ameriken, miken e shqiptareve pasi mendoj se shumica e shqiptareve e dine se nga lindja nuk ju ka ardhe ndonje e mire me se pakti 500 vjetet e fundit.

Shqiptaret e thjeshte mbase dine pak per drejtesine Amerikane e institucionet  ligjzbatuese te saje por historia e tyre na mbush me besim te plote se me instalimin e sistemit te ri te drejtesise ne Shqiperi  do e zhgulin me themel antishtetin  ne Shqiperi  .

Tentativa per te bllokuar implementimin e reformes ne drejtesi do te deshtoje me turp ashtu sic do deshtoje edhe riciklimi i pushtetit  criminal te 2013. Askush te mos mendoje se kjo eshte thiirrje per te mbeshtetur pushtetin e Kryeministrit  por te  jene te bindur te gjithe se pushteti i sotem nuk rrezohet me pushtetin e djeshem por me opoziten e se nesermes.

Kete jam i bindur se e di pushteti i sotem por duhet ta dine  te gjithe ata qe e quajne veten opozitare  ne Shqiperi apo diaspore .  Funksionimi i plote i sistemit te ri te drejtesise me siguri do te kontribuoje edhe ne rikonfigurimin e klases politike ne Shqiperi  e thellesisht mendoj se kete deshirojne edhe pjesa dermuese e shqiptareve.