Rrezohet dekreti i Presidentit për “përmbarimin”

Parlamenti e rrezoi dekretin e Presidentit që kthente për rishqyrtim ligjin për përmbarimin privat.

Ky ishte ligji i fundit i paketës së ligjeve për reformën në drejtësi, që socialistët e shohin dhe si pengesën e fundit që Presidenti Meta i vendosi kësaj reforme që sipas Taulant Ballës s’ka më kthim pas.

Balla flet dhe për zgjedhjet e 30 Qershorit që i cilëson si festa e demokracisë, ndërsa opozitës që i akuzon socialistet se kanë abuzuar duke rritur përqindjen e votueseve, ju kujton që të kërkojnë hapjen e kutive.

Opozita parlamentare vazhdon t’ju kërkojë socialistëve që të heqin dorë nga arritja e një marrëveshje me opozitën jashtë parlamentit dhe të fokusohen tek reforma zgjedhore, madje duke vendosur dhe kusht për largimin e Damian Gjiknurit nga drejtimi i komisionit te posaçëm.

Por Gjiknuri deklaron se do të dorëhiqet vetëm nëse këtë e kërkon Partia Demokratike, që sipas tij është e mirëpritur të zërë vendin e saj në komisionin e reformës zgjedhore.

“Nga ‘Rama ik’ kaluat tek “Damiani ik’…do vetëofrohem si Presidenti nëse ma kërkon PD.”