Fran Frrokaj e dorëzoi paqësisht ‘stafetën’, betohet Pjerin Ndreu: Skeptikëve do u përgjigjemi me…

Në Bashkinë e Lezhës u bë sot konstituimi i këshillit bashkiak, që pasohet nga betimi i kryebashkiakut të ri, Pjerin Ndreu, dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Në një postim në rrjetet sociale, pas ceremonisë, Pjerin Ndreu ka edhe një mesazh:

68871174_906913229644194_7850912132156620800_n

“Sot, ne Konstituimin e Keshillit te Bashkise Lezhe 🇦🇱 dhe Betimin si Kryetar i Bashkise.
Dite me peshe te madhe dhe pergjegjesi te medha qe vijne nga nje pune po aq e madhe nga njerez te cilet gjej rastin ti falenderoj sot.

Qytetareve te mrekullueshem te Lezhes u detyrohemi ate cka ata vertete meritojne, pune, respekt dhe perkushtim, t’gjithe bashke do ja dalim.

68396775_906914322977418_4200140856260296704_n

Skeptikeve do u pergjigjemi me pune, kundershtareve politike me pune dhe besimin e qytetareve do ju a kthejme me pune.

Me Besoni, pas kater vitesh do kemi nje realitet tjeter ne Bashkine tone, dhe do e bejme me pune.

Nje epoke e re per Lezhen sapo ka nisur!

Faleminderit 🙏
P.Ndreu”

68644709_906914309644086_4140288781888520192_n

***

Pjesëmarrës në ceremoni është ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i shoqëruar nga deputetet Lindita Nikolla dhe Ardjana Jaku. Ceremonisë i është bashkuar edhe Talat Xhaferri, kryetar i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut.

Në Bashkinë e Lezhës nuk do të ketë rezistencë, pasi ditën e djeshme, në një dalje për mediat kryetari demokrat në largim Fran Frrokaj tha se nuk do të prese në zyre Pjerin Ndreun, pasi sipas tij 30 qershori ishte një farsë.

fran-frrokaj-800x450

Fran Frrokaj: “Unë nuk do ta pres në zyrë për një arsye, sepse këto votime nuk ishin votime por një proces fals. Nuk më shkon në mënd të bëj protesta. Jam munduar të jem kryetar i bashkisë i të gjithë qytetarëve, të majtë e të djathtë. Përfituesit në mënyrë jokorrekte me ligjet janë të majtët, por gjithsecili të paktën një herë kanë qenë në zyrën time dhe nuk e kam ndërmend të baltos 16 vite të punës time si kryetar bashkie dhe të nxis turma të ekzaltuara pro apo kundra atij. Dua ti uroj mbarëvajtje institucionit të bashkisë.”

Si ish student i dhjetorit Frrokaj thotë se në situaten aktuale po vendi po shkon drejt diktatures, ndërsa shton se ka besim tek lideri i opozites Lulzim Basha.

Gjatë prononcimit për mediat Fran Frrokaj nuk e fsheu ambicien për të rikandiduar sërish për Bashkinë e Lezhës nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme.