Kreshnik Osmani/ Rama i ngre lapidarë Erdoganit, Meta i ngre lapidarë Greqisë. Shqipëria plaçkë lufte, në pazarin shekullor të dallavereve ballkanike!

Lidhur më një zhvillim të rëndësishëm të ditës së sotme në institucionin e Presidencës së Republikës së Shqipërisë, ku gjatë një ceremonie shtetërore Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar ambasadoren greke në Shqipëri në praninë e kreut të Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë, Hirësisë së Tij Anastas Janullatus, ka ardhur reagimi i Kreshnik Osmanit. Nëpërmjet një statusi në faqen e tij në Facebook, Osmani e ka trajtuar këtë zhvillim në Presidencë si një kundërpërgjigje të Presidentit ndaj kryeministrit Rama dhe pjesë të pandarë të përplasjeve ndërmjet influencës turke dhe asaj greke ne Shqipëri.

Statusi i plotë i Kreshnik  Osmanit:

“Rama i ngre lapidare Erdoganit, Meta i kunderpergjigjet duke i ngritur lapidare Greqise dhe Shqiperia e mjere si gjithmone nje placke lufte per llogari te perplasjeve rajonale dhe te llogarive lojes se brendshme te politikes se Shqiperise. Perse duhet te jete i pranishem ne nje ceremoni shteterore nje prift, qofte ky edhe kreu i Kishes? Perse duhet te nderhyje Kisha ne punet e Shtetit Laik? Cila eshte arsyeja qe kreu grek i Kishes Orthodokse Autoqefale te Shqiperise, qe ka marre nenshtetesine shqiptare nga zoti President, te identifikohet me Greqine, me bekimin e vete Presidentit? Kush e autorizon Presidentin e Republikes, sovranistin Meta, qe per interesat dhe llogarite e tij, ne lojen e brendshme politike, te greqizoje indirekt me vendim presidencial orthodokset e ndershem patriote shqiptare? A po perplasen sherbimet greke dhe ato turke (dhe jo vetem) ne token shqiptare dhe kush do te jete fundi i kesaj perplasje? Apo ka nje kompromis te fshehte turko-grek per ndarjen e influencave dhe te interesave ne Shqiperi nepermjet klaneve te tyre qe sundojne Tiranen Politike? Cila eshte loja e nendheut dhe e mbidheut te politikes shqiptare? Ku jane amerikanet lidhur me keto zhvillime dhe cila do te jete skema e perplasjeve te radhes ne shtatorin e nxehte politik te Tiranes? A kane rene dakord amerikanet me ndarjen e influencave ne Ballkan sipas perfytyrimit tradicional te lojes ballkanike? Apo eshte ende heret per ta thene kete? Po Opzita shqiptare cfare eshte duke bere lidhur me kete? Perse nuk kemi nje qendrim te qarte te saj lidhur me keto zhvillime delikate? Njelloj levizen edhe me lapidarin turk, me dopjo loje e dopio standart. Derguan Kreshnik Collakun te perkedhele Erdoganin dhe nxorren mirditoren katolike Albina Deda te beje Skenderbeun dhe t’i shpalle lufte Turqise. A kane te drejte shqiptaret te dine nese ekziston ndonje politikan qe punon per Shqiperine, apo duhet t’i dorezohemi te gjithe skemes dhe secili te shkoje ne llogoren e vet te natyrshme nga e therret zemra? A ia vlen me te punoje diksuh per kete vend plotesisht te dorezuar ndaj influencave te huaja? Keto dhe te tjera, jane tema qe do t’i trajtojme imtesisht ne ditet ne vijim!” – perfunduar statusin e tij Kreshnik Osmani