NJE MREKULLI MBI MREKULLITE

Nga Alban Dega, Nju Jork

Ne vend te nje leter pa zarf

GJERGJ LUCA- KRENARIA E SHQIPERISE QE DUAM
Biznesmeni revolucionar qe po ngre nje qytet te ri bashkekohor nga nen germadhat!

Gjate nje bisede krejt rastesore me pronarin e kanalit televiziv AAV- Albanian American Vision, shokun e mikun tim me te mire nga Malesia e Gollakut Qazim Doda me tregon per nje biznesmen te jashtezakonshem shqiptar qe po ngre nga germadhat nje qytet te ri ne zemren e Shqiperise, Labinot- Fushe te Elbasanit.
E quajne Gjergj Luca, djali i Ndrek Luces se madh, me thote dhe po ben nje mrekulli ne mesin e Shqiperise.
O, qenka vellai i Rozafa Palit- Luca, ish- profesoreshes dhe ish- koleges se bashkeshortes sime Veres.
I ke ra pikes me thote Qaza dhe me tregon per nje emision te gazetares se talentuar Alma Cupi ne Televizionin “ Klan” qe e ndjekim rregullisht familja ime, por nuk e di se si me kishte kaluar.
Ta nisi menjehere me telefon, me thote Qaza.
https://youtu.be/GYAibF5rhp4
Nderpreva menjehere nje perkthim nga kinezcja ne anglisht ne laptop dhe e ndoqa nga fillimi ne fund me nje kenaqesi te vecante qe ma shtonte edhe me shume humori i holle, entusiazmi, ciltersia gati femijnore, energjia e pashtershme, optimizmi i Gjergjit mendjendritur e revolucionar ne jete e ne biznes…dhe talenti i Almes ne pergatitjen e emisionit .
Sapo e mbarova shikimin bera shpejt e shpejt nje koment ne “ You Tube” dhe “Klan” qe ma shkrojti shpirti me shume se dora….
Nje mrekulli e vertete . nje kryeveper njerezore sa ekonomike edhe shoqerore, sa financiare edhe njerezore, sa kam vetem nje vleresim per kete mrekulli dhe qytet :
Qyteti pararoje i Shqiperise se enderrave Euro-Atlantike te bera realitet…qe po lartohet, zbulurohet e qyteterohet cdo dite e me shume, nje oaz fantastik i Shqiperise qe Duam, i lindur nga nen- germadhat
Me mijera gra e vajza, te rinj e burra te punesuar.
Cerdhe, kopshte, rruge te shtruara, kinema bashkekohore, sherbim urban e interurbano falas per te gjithe banoret e atij qyteti, dhjetra kilometra túnele mbrojtjese te rehabilituara e perdorura si nje makro – frigorifer natyrore… nje qytet mbi germadha ka hedhur shtat e po lartohet dita dites. Qyteti me i ri e me produktiv ne Evrope “ Qyteti i Peshkut” sic e quan Gjergji artist qe une do ta quaja pa medyshje qyteti i Gjergjit qe ka si embleme krye- Heroin e Shqiperise dhe te Evropes Gjergj Kastriotin- Skenderbeun e si krijues nga germadhat Gjergj Ndrek Lucen e Dukagjinit dhe sot te mbare Shqiperise.
Cdo hap nje veper arti, nje mesazh atdhetarie e qyteterimi , nje figure humori e nje simbol qyteterimi e demokracie nga e per korifejt e Rilindjes dhe politikanet boterore e shqiptare qe e kane kthyer “ Qytetin e Peshkut” ne nje kryeveper ne zhvillim, zgjerim e perparim te perditshem, ne nje kryekombinat te ushqimit te jetes- peshkut, qe eksportohet anekend Evropes perfshi shtete súperfuqi boterore te peshkut si Italia, Spanja, Norvegjia, Suedia….
Gjithcka pjelle e mendjes prej artisti dhe guximit te cmendur te nje biznesmeni krijues e kerkues te pashoq qe i sherben dhe nderon popullin e Atdheun e vet….
Gjergj Luca eshte krenaria e cdo shqiptari kudo ne Bote!
Krenar per ju Gjergji Lucen, shqiptar i madh, shembull per tu ndjekur nga cdo biznesmen shqiptar e qytetar me shpirt te madh e largepamesi te pashoqe!
Bekuar qofsh ne breza per atdhetarine, shpirtin demokrat dhe rilindas qe po rilind nje qytet nga germadhat dhe pislleku, nga “10 mije lega” nen zgrome, pluhur, burim
infeksionesh, semundjesh, vdekjeje…
Kam vetem nje urim: marrsh uratat e atyre nenave, grave e burrave, vellezerve e motrave, bijave e bijeve qe ke punesuar, e atyre vogelusheve qe ushqen, rrit, edukon … perparon!
Qofsh i bekuar nga Nena e madhe e cdo shqiptari, nga Shqiperia qe duam o krenaria e vertete e kombit qe larton e nderon emrin shqiptar.
Ky qytet i ngritur nga nen hici do te mbaje perjete te skalitur me germa te arta emrin Gjergj Luca !
Po aq e nderuar eshte edhe motra juaj mendje e duararte Mjekja e Jetes, Profesoresha e mirenjohur edhe ketu ne Kryeqytetin e Botes Nju Jork, Rozafa Luca qe si nje dyshe e pashoqe po coni lart e me lart jo vetem emrin e babait tuaj te nderuar, artistit te madh, “Aleksander Xhuvanit “ nga Dukagjini
legjendar Ndrek Luces se pavdekshem!
Hallall gjiri e mekimi i nenes dhe babait-atit tuaj biologjike dhe Memedheut… Atdheut tone te perbashket Shqiperise qe Duam qe ju i beni nder !
Amen!

Shkruar ne trenin e fundit Metro- North te linjes Grand Central- Stamford sot me 27 gusht 2019 ne oren 1:53 AM