Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës” spektakli i madh gala në Prishtinë

Spektakli i madh “Shen Tereza, shqiptarja e gjithe botes” vjen per here te pare ne Prishtine mes nje bashkepunimi te Sokol Guges dhe Radio Televizioni 21 ne Kosove. Ky eveniment i madh humanitar do te zhvillohet ne muajin Shtator ne Prishtine ne nje transmetim te drejteperdrejte ne RTV 21. Per rreth 2 ore transmetim, stafi yne ka zbuluar se ne kete mbremje te madhe do te behen shume zemra te lumtura duke perfituar apartamente, bursa studimi, kurime per femijet ne nevoje. Artistet qe do te pershendesin kete mbremje jane emra te medhenj te artit shqiptare dhe nga Kosova. Nder pjesemarreset qe eshte bere publike tashme eshte edhe sopranoja Arlinda Morava e cila do te vij nga Opera e Bukureshtit (Rumani) prima balerini i Greqise Danilo Zeka, sopranoja e mirenjohur nga Kosova Adelina Paloja, grupi Corona nga Kosova, ansambli i kengeve dhe valleve “Prishtina” nen drejtimin e koreografit Mehmet Xhemajli, aktori i famshem Alfred Trebicka e shume artiste te tjere. Guga e stafi i tij, kane nisur nga puna per te sjell nje program artistik humanitar te permasave gjigande. Personalitete te artit ne bote do te shkelin ne Prishtine per spektaklin e Guges ne shtator ku premtohet nje nate e madh bamiresie. Burime bejne me dije se producenti Sokol Guga ka bere bashke biznesmene te njohur nga Shqiperia, Kosova, shqiptar te Maqedonise por edhe nga diaspora te cilet do te nderohen ate mbremje.
Skenografia mban firmen e Bashkim Zahaj dhe gjithcka duket se eshte e qendisur. Por ne kete evenimet do te nderohen edhe 12 personalitetet te cilet ne jeten e tyre kane bere vepra te medha humanitare, dhe produksioni ne shenje mirenjohje do ti nderoje me kupen e Nene Terezes.