Pamjet shokuese/ Uragani “Dorian” mësyn Kanadanë, panik tek qytetarët

Uragani “Dorian”, i cili është konsideruar si ndër stuhitë më të forta dhe më të rrezikshme, prej disa ditësh është kthyer në tmerrin e qytetarëve në SHBA.

Uragani “Dorian”, pasi shkatërroi disa vende në SHBA, tashmë nuk po kursen as Kanadanë. Pas goditjes nga uragani, shumë pemë janë rrëzuar dhe është ndërprerë energjiia elektrike në provincën Nova Scotia.

Sipas mediave të huaja, rreth 450 000 shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike, ndërsa shkatërrimet janë të mëdha.
Kujtojmë këtu se ditën e shtunë, uragani goditi Halifax-in dhe tani është drejtuar për në Neëfoundland.

Erërat e uraganit, që po kthehet tashmë edhe në tmerrin e Kanadasë kapin një shpejtësi prej 160 km/orë.

Kujtojmë që Bahamas-i është vendi më i prekur nga uragani “Dorian” dhe numri i të vdekurve ka shkuar në 43.

Autoritetet thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet./ CNA.al