Tetë arsyet, pse shumë njerëz besojnë se vdekja e Princeshës Diana nuk ishte aksidentale

Natën e 31 gushtit 1997, ndodhi diçka e tmerrshme që tronditi mbarë botën:Princesha Diana u vra në një aksident rrugor fatal në Paris. Raportet hetimore zyrtare, mbërrijnë në të njëjtin përfundim: Diana ndodhej në një makinë të drejtuar nga një shofer i dehur, dhe kjo e sshkaktoi aksidentin tragjik.

Por shumë të tjerë vazhdojnë të besojnë se vdekja e Princeshës së Uellsit nuk ishte aspak aksidentale. Sipas tyre, dikush donte që ta vriste Dianën, dhe e arriti këtë përmes orkestrimit të përplasjes fatale të asaj nate.

Diana ishte shtatzënë

Sipas Muhamed Al-Fajed, babait të të dashurit të Dianës, Dodi Al Fajed, kjo ishte edhe arsyeja e vrasjes. Fajed pretendon se familja mbretërore britanike, “nuk mund të pranonte që një mysliman egjiptian, të ishte njerku i mbretit të ardhshëm të Anglisë”. Prandaj komplotuan vrasjen e saj. Zërat mbi një shtatëzani të mundshme, dolën në media pak para vdekjes së Dianës. Megjithatë gjatë autopsisë, u tha se nuk kishte asnjë shenjë të ndonjë shtatzanie.

Princesha besonte se do të vritej nga establishmenti britanik

Në një letër të zbuluar më vonë nga mazhordomi i saj Pol Barrell, Diana shkruante: ”Kjo fazë e veçantë në jetën time, është më e rrezikshmja…Ata po planifikojnë ‘një aksident’ ndaj makinës time, një sabotim të frenave, dhe një dëmtim serioz të kokës time, në mënyrë që t’i hapin rrugë Çarlsit që të martohet”. Dhe në fakt në kohën kur Diana shkruajti atë letër, ajo kishte pasur probleme me makinën e saj. Truproja i saj kishte vdekur në një aksident, për të cilin ajo besonte se ishte një komplot.

Paparacët që e ndiqnin, e përplasën qëllimisht makinën ku ndodhej ajo

Fotografët janë fajësuar në mënyrë të vazhdueshme për vdekjen e Dianës. Kjo teori shfaqet në 3 variante. I pari pretendon se grupi i paparacëve që ndiqte makinën, e goditi mercedesin e Dianës në mënyrë që ai të përplasej. I dyti, argumenton se paparacët krijuan një situate, ku mund të ndodhte një askident. I treti, pretendon që paparacët krijuan aksidentalisht një situate, të cilën komplotistët e shfrytëzuan për të vrarë njerëzit që ndodheshin në atë makinë.

Shoferi Henri Pol, shkaktoi me dashje përplasjen

Henri Pol, ishte shefi i sigurisë në Hotel Ritz në Paris. Por teoricienët e komploteve, besojnë se ai punonte në fakt për shërbimet sekrete franceze dhe britanike. Ata vënë në dyshim pretendimet se Pol ishte i dehur në momentin e aksidentit, dhe se rezultatet e toksikologjisë janë manipuluar qëllimisht.

Diçka nuk shkonte me Mercedesin, në të cilin po udhëtonte Diana

Teoricienët e komplotit, pohojnë se rruga ishte e bllokuar, se makina po udhëtonte me një shpejtësi të pazakontë, apo se diçka jonormale kishte ndodhur me mjetin. Shumë dëshmitarë pohuan më vonë, se ai po ecte në mënyrë të çuditshme. Ndaj teoricienët e komplotit, mbrojnë tezën e sabotimit të frenave, ashtu sikundër kishte frikë Diana.

Në rrugë kishte drita shumë të forta dhe automjete të çuditshme

Shumë njerëz raportuan se kishin parë drita të forta të hidhedhin mbi makinën, ndërsa ajo po hynte në tunelin dhe ku u përplas. Raportet zyrtare, e shpjegojnë këtë me fotografët që ndiqnin makinën dhe dritat e makinave të tjera, që ndodheshin në atë moment në tunel. Sipas variantit zyrtar, asnjë prej tyre nuk duket të ketë qenë pjesë e një komploti.

Mjekët e lanë qëllimisht Dianën të vdiste

Teoricienët e komplotit, besojnë se mjekët e lanë qëllimisht Dianën të vdiste. Ata nuk e trajtuan në mënyrën e duhur, duke e penguar që të shërohej. Pjesa më e madhe e dyshimeve, vjen nga mënyra e trajtimit të saj në vendin e aksidentit. Prentendohet se nëse ajo do të ishte dërguar me urgjencë në spitalin më të afërt, dhe do të ishte trajtuar atje, mund të kishte mbijetuar.

Truproja e Dianës u vra pas lidhjes intime me të

Në vitin 2004, televizioni amerikan NBC, transmetoi një video ku Diana flet për një lidhje me Beri Manaki, një ish-truprojë i saj të cilin ajo e përshkroi si “dashurinë më të madhe që kam pasur ndonjëherë”. “Por kur gjithçka u zbulua, ai u pushua nga garda mbretërore. Pastaj e vranë”- thotë ajo në atë intervistë. Teoricienët e komplotit, sugjerojnë se një shofer misterioz, e orkestroi aksidentin rrugor ku gjeti vdekjen Manaki./