Lufta per liri qe nuk solli lirine

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

75 vjetori zyrtar i çlirimit te Atdheut po afrohet thone disa por ndryshe e konceptojne disa te tjere duke kontestuar jo vetem daten zyrtare por edhe vete ate qe quhet çlirim tregues i qarte se po e grisim uniformen ne fushen e mendimit. A nuk e nisem edhe pluralizmin si pluralizem mendimi nen komanden e partis,

Kam pasur fatin te lexoj nje doreshkrim te Mustafa Merlikes (Kruja) ku nder te tjera shkruan se ne si vend i vogel nuk mund te ndikojme ne fatet e luftes se dyte boterore por detyra e politikaneve shqiptare eshte qe ta rreshtojne vendin  me fituesin.

Per hir te se vertetes duhet vazhduar citimi i ketij burri te madh qe ka vdekur ne Amerike si emigrant politik kur dihet qe ka qene kryeminister ne kohen e pushtimit fashist. Kruja vazhdon se nese fiton boshti çlirimi dhe bashkimi kombetar realizohet menjehere ndersa po te fitoje atlanta luften ne Europe e fiton Bashkimi Sovjetik e per pasoje liria dhe bashkimi do vije pas 50 vitesh.

Profecia u vertetua besoj

Tani natyrshem lind pyetja a dualen te  fituan shqiptaret nga lufta e dyte boterore????

Ajo çfare mund te them me bindje te plote eshte se shqiptaret pas lufte fituan nje nivel mjaft te larte propagande e indoktrinimi ideologjik komunist  gje qe mendoj se me  kete konstatim jane shumica e shqiptareve pavaresisht pozicionit te tyre politik duke e ka mjegulluar vizionin e se ardhmes.

Gjithashtu shqiptaret shkuan hap pas hapi deri ne nje veteizolim te plote ku çdo tentative per te lene Shqiperine me qindra lane jeten ne telat me gjemba ku e kishin kthyer Shqiperine ne nje burg te madh. Fatekeqesist ky izolim vazhdon edhe kesaj dite por kesaj radhe nga ana tjeter , nga Europa qe per hir te se vertetes  jo vetem per faj te tyre.

Shqiptaret u shpronesuan deri tek piket e çatise  gje qe nuk ka ndodhur ne asnje vend te Europes se lindjes duke e mos i kthyer pronen tek i zoti as sot e kesaj dite duke i shtyre shqiptaret te vrasin njeri tjetrin per pronat qe nuk i moren kurre sipas nje plani makaber sundimi e shkombetarizimi qe ka filluar zbatimin me 2 Korrik 1990.

Mirpo  palet politike nese i quajme te tilla vazhdojne lojen politike mbi diten e çlirimit me 28 apo 29 kur gjithe Europa e lindjes dite te çlirimit kane diten e çlirimit te kryeqytetit qe eshte 17 Nentor por kjo nuk ju intereson.  E  rendesishme eshte per ta te mbajne hapur nje debat fallso e karikuar trutharet qe fatekeqesisht nuk jane te pakte ne numer.

Per mua dhe besoj per nje shumice shqiptaret pamvarsisht dates qe tashme nuk ka asnje rendesi,  pushtimi nazi-fashist u zevendesua me pushtimin sllavo-komunist e daten ta vendosin pushtetaret e radhes kur te duan pasi per shqiptaret nuk mendoj se mbart ndonje vlere.

Historia e nderrimit te pushtueseve ne truallin shqiptar fatekeqesisht eshte nje histori reale por duhet  thene edhe nje e vertete tjeter se ne si shqiptare mbajtem turkun rreth 100 vjet me shume se fqinjet tane mbajtem komunizmin deri me te fundit ne Europe e per pasoje po vazhdojme kaosin per rreth 30 vjet pas gjoja rrezimit te diktatures duke mos e marre kurre trenin e kohes .

Lufta per liri qe nuk bie zhvillim e prosperitet per popullin e vet nuk mendoj se meriton ndonje lavdi e per me teper kur ajo perfundon ne lufte vllavrasese e pasuar nga nje diktature per 45 vjet qe solli shume vuajtje e gjak na duhet nje reflektim i thelle si shoqeri nese realisht e duam prosperitetin si komb.

Abuzimi i stergjate me idealin e atyre qe realisht dualen per liri ngjason si dy pika uji me abuzimin me idealistet  e 90tes ku ne te dy rastet idealistet e nacionalistet u vrane  pas shpine per arsyen e thjesht per te ruajtur sundimin qe e moren me ndihmen e drejteperdrejte te vellezerve te tyre serbo-sllav ne te dyja rastet.

Realisht dhe fatekeqesisht shqiptaret edhe sot pas 75 vitesh te largimit te gjermanve nuk e fituan lirine the thellesisht kam bindjen se shqiptaret nuk jetojne te lire ne trojet e tyre stergjyshore.

Kure them lirine kam ne mendje standartet nderkombetare mbi lirine ku padyshim nder me te rendesishme mbetet: liria e prones , liria e fjales, liria e besimit liria dhe ndershmeria e votes, respektivisht pushtet legjitim qe ushtron vullnetin e lire te qytetareve shqiptare ne ate qe quhet republika e Shqiperise e njohur nderkombetarisht.

A ka shqiptar qe mund te thote se shqiptaret jetojne ne liri nese ju referohem ketyre standarteve universale  te lirise te institucioneve te perendimit qe per ironi te fatit shteti shqiptar  i ka firmosur ne vazhdimsi pergjate 29 viteve te fundit.

Rezultati,  nje popull i izoluar ne mes te Europes, nje popull i varfer qe ka marre rruget e botes e per me keq akoma me nje kriminalitet te larte e hasmeri qe shkon me se pakti ne 10 mije viktima  ne 29 vitet e fundit pa llogaritur vdekjet nga aksidentet ne te tera fushat ne kushtet e mosegzistences se shtetit.

Mirpo sudimtaret shqiptare qe e kane dorzuar sovranitetin e shqiptareve qe ne korrikun e 2016 me 140 vota te plota te Parlamentit Shqiptar  tek nderkombetaret (ONM) e askush nuk e hape gojen per kete fakt te pakundershtueshem por vazhdojne t’ju bien daulleve te propagandes se kur u çlirua Shqiperia apo kur u largua ushtari i fundit pa e shtruar akoma per diskutim ne ishte ushtar apo oficier.

A ka me tallje te madhe se kjo me shqiptaret?

Tani te ndalemi pak tek demagoget e lirise e dorzimin e sovranitetit me 140 vota te plota te parlamentit te krimit qe nuk mendoj se ka ndodhur as ne kohen e diktatures qe te votoj parlamenti 100%

Ne kushtet e sundimit te antishtetit per 29 vjet nuk kam asnje arsye te shpallem sovranist pasi ndermjet protektoratit dhe zhdukjes kombetare padyshim qe do zgjidhja protektoratin apo sovranitetin e kufizuar siç quhet me fjalorin modern te kohes.

Po te ishte per mua une do dubloja tera institucionet e shtetit shqiptar me specialist Amerikane por kurre nuk do votoja per ti hequr pavarsine Shqiperise pas 104 vitesh pavarsi  nese do isha parlamentar.

Po si erdhem ne kete dite halli a pyet kush dhe a kemi te drejte te pyesim ata qe e quajne veten politikane e pushtetare e per me teper ata qe votuan 100% qe per ironi te fatit votuan edhe kriminele me pranga ne duar qe akoma ishin deputete ne ate kohe apo me mire te themi se sapo kishin nisur rrugtimin e tyre drejt majave te pushtetit.

Deshiroj te theksoj se komunizmi u dorzua jo se u penduan per krimet dhe sistemin qe instaluan por deshtuan ne menyre te turpshme e natyrisht qe Çaushesku qe i trembi  me fatin e tije te kokes ne trotuar te rruges fakt qe e verteton edhe sot e kesaje dite mungesa e ndjeses.

Shteti dhe pushteti i trashegimise komuniste te 29 viteve te fundit e dorzoje sovranitetin pasi u shantazhuan drejtepersedrejti nga partneret per bemat e tyre qe akoma nuk i dime te tera pasi e shenderruan vendin e shqiponjave ne oazin e krimit ne Europe duke kercenuar interest strategjike te miqve te Shqiperise e shqiptareve e me gjere.

Kombi shqiptar po kercenohej dretepersedrete me shkombetarizim gje qe nuk kane arritur ta realizojne pushtuesit shekullore po e realizonin shqiptaret ndaj shqiptareve nepermjet korrupsionit e krimit te organizuar.

Shpresoj dhe besoj se Shtetet e Bashkuara do e shpetoje edhe nje here kombin shqiptar ashtu siç e shpetuan nje shekull me pare me Presidentin Willson por te flasi per liri e çlirim  nga politika shqiptare eshte me shume se tallje me ate popull te shumevuajtur fatekeqesisht edhe per vete fajin e shqiptareve.

Nuk dua dhe nuk deshiroj te ve shenjen e barazimit ndermjet mekatareve te 75 viteve sundim komunist e neokomunist por kam bindjen se shteti ligjor qe po ngrihet do te vere pikat mbi “i” e natyrshem do rishkruhet edhe historia e atij vendi qe akoma nuk eshte çliruar nga demagogjia e indoktrinimi .

Shqiptaret duhet te kuptojne nje gje fare te thjeshte se historia e botes nuk jep nje shembull te vetem qe ata qe i kane bere gjemen popullit te vet te realizojne edhe prosperitetin e tije mbase ne bejme perjashtim pasi kemi ecur edhe ne rruge te pashkelura e perfunduam tek radha e qumshtit qe ne 4 te mengjesit.

Bashkombas te nderuar  brenda dhe jashte atdheut degjoni politikanet shqiptare ku here njera e here tjetra e quajne sistemin e drejtesise bande kriminale, sistemin  zgjedhor bande hajnash, ku se bashku me banden e grabitjes se pronave te shqiptareve kane krijuar kete Shqiperi qe shohim sot.

Nese i referohemi drejtorit actual te kadastres z Artan Lame kete jave ne “opinion” nuk ka mbetur me per te vjedhur nga pronat e shqiptareve keshtu ka mbetur vetem per te hanger njeri tjetrin tha z Lame apo me qarte akoma per te vrare njeri tjetrin siç edhe ka ndodhur pergjate 29 viteve e nje Zot e di se kure do marre fund.

Shqiptaret  duhet te reagojne ndaj mekatareve o sot o kurre pasi kane ne krah mikun e vertete qe ju ka konfirmua historia, Shtetet e Bashkuara te Amerikes nese nuk duam qe te zhduket rraca jone  ne hapsirat tona stergjyshore ne ballkan .

Jemi rrace vitale qe i kemi mbijetuar dallgeve te egra te historise shpeshere edhe te vetem dhe ja kemi dale dhe jam i bindur se do bejme perpara se tani nuk jemi me vetem por kemi ne krah fuqine me te madhe qe ka njohur historia , Shtetet e Bashkuara te Amerikes qe kane marre persiper sigurine dhe drejtesine per kombin shqiptar padyshim dy komponentet me te rendesishme te prosperitetit te nje kombi.

Zoti e bekofte aleancen strategjike Amerike-Shqiperi,  garanci qe e ardhmja e afert do jete krejt ndryshe.