Lulqimsat dhe Luldhimsat

Nga Kreshnik Osmani

Avokati Altin Goxhaj është helmuar (apo helmatisur) dhe lutem e shpresoj qe te Zoti ta sheroje sa me shpejt. Nuk po perpiqem aspak te ndertoj asnje diagonale qe ngre dyshime te caktuara por njekohesisht askush nuk ka fuqi te mohoje kategorikisht hijet e dyshimit qe mund te ngrihen lidhur me kete rast. Avokati është njeri qe e njoh nga afer dhe ia kam lexuar syte me kujdes dhe besoj fort tek sinqeriteti i betejes se tij me djajte me te medhenj ne kete vend.

Avokati ka nje shprehje fantastike te cilen e perdor shpesh ne statuset e tij per te demaskuar nje kategori te caktuar minjsh laboratorike te cilet qendrojne ndermjet kreut te Opozites dhe realitetit. Kjo kategori e ndalon numrin 1 te Opozites shqiptare te shohe realitetin dhe i veteofrohen atij si keshillues me sparkata llapiste, qe i tejkalojne kufijte e imagjinates njerezore. Keta avokati i trajton si Luldhimsa dhe Lulqimsa.

Luldhimsat dhe Lulqimsat kujdesen gjithmone qe te trajtojne kritiket e opozites te cilen po e sheh populli se çfare ben, dhe si po e tradheton çdo dite, si njerez te shitur tek Rama. Nderkohe qe ti je duke luftuar me Ramen mund te gjendesh i helmuar, mund të të ndodhe arrest kardiak, mund te perfundosh ne kanal, mund te te fusin nje kokerr plumbi naten kur kthehesh ne shtepi, mund te te hedhin diçka ne gjelle, mund te shpertheje makina ne mengjes kur e ndez, apo te mbaron befasisht alkooli i frenave dhe vdes pas nje jave ne autostrade apo autoudhë siç e quajne shqip ne Kosovë, etj etj.

Luldhimsat dhe Lulqimsat, qe pa asnje dyshim nuk kane asnje lidhje shpirterore me elektoratin e djathte, aq me pak me dhimbjet e shqiptareve jane krijesa shume te pështira. Keta jane çuna e goca arti, kulture, me shije te thekura katunareske Western, me komplekse inferioriteti te niveleve te neveritshme qe po presin te vijne ne pushtet qe t’i rikthehen orgjive, per te cilat i ka marre malli. Është edhe nje kategori lulqimsash dhe luldhimsash te cilet nuk i kane provuar ende orgjite qe te ofron te qenit ne pushtet por i kane degjuar neper korridore dhe mezi po presin t’u vije dita. Kjo ndjenje epshi e fshehur dhe eksitim i maskuar me moralizem dhe puritanizem i shtyn lulqimsat dhe luldhimsat qe te peshtyjne e te baltosin çdokend qe imagjinata e tyre e eksituar e shikon si pengese apo qe e ngadaleson ardhjen e opozites ne pushtet. Lulqimsat dhe Luldhimsat te akuzojne si te shitur tek Rama (nderkohe qe jane vete këta qe paguhen prej tij) dhe sapo ti gjendesh befasisht i vdekur, i rrahur, i vrare, i helmuar apo pushon se rrahuri zemra jote ne rrethana plotesisht interesante, ata heshtin dhe thone: paska qene e vërtetë dhe i paskemi rene ne qafe kot te shkretit.

Ludhimsi dhe Lulqimsi pasi te ka baltosur e të ka peshtyre sa ke qene gjalle te vjen edhe ne spital edhe ne varrim dhe te thote ose te shkuara ose qofte i xhenetit se nuk e paskena ditur qe ishte vertete armiku i mafies ne pushtet. Kete e kane bere edhe me avokatin qe sa here i ka akuzuar per sabotazh e kane cilesuar si te shitur tek Rama. Kete e bejne me te gjithe ne qe kritojome opoziten njehere pasi e kemi masakruar Ramen 100 here dhe që nuk kemi qene kurre ne pushtet.

Pasi kalon koha dhe krimbat e kane ngrene trupin tend qe e ka mbuluar dheu, lulqimsit i vjen radha per te ardhur ne pushtet dhe sa here ka ndonje party orgjie ne dehje e ekstim e siper te kujton me mall dhe thote: kishte qene i ndershem shkerdhata, por edhe ne nuk e luanim dot ndryshe sepse per te fituar vete duhet ti akuzonim ata!

Lulqimsat, nuk jane krejtesisht pa intelekt dhe instikte, siç mund të besojnë disa, por duken shume te neveritshem dhe nuk i beson me askush!