Përplasja për Kushtetuesen, ironia e Bejtes: Noteri të mos bëhet President

Përplasja mes shumicës dhe Presidentit mbi zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese është një “betejë” që sipas analistit dhe gazetarit Andi Bejtja nuk duhet të habisë shumëkënd.

Analisti i referohet betimit të Arta Vorpsit, e cila u quajt nga parlamenti si anëtare e Kushtetueses të hënën, teksa Presidenti të mërkurën zgjodhi Xhaferllarin për postin në fjalë. Por këtë të enjte Vorpsi shkoi në noter dhe u betua atje për postin të cilin nuk do ta marrë në Kushtetuese, pasi betimi kryhet në Presidencë dhe Meta tashmë e ka bërë zgjedhjen e tij.

Bejtja ironizon qeverinë e të majtëve dhe kryeministrin, duke u shprehur se nuk do të jetë larg dita kur anëtarët e Gjykatës Kushtetuese të betohen në ndonjë bankë apo pikë karburanti, pasi sipas filozofisë së qeverisë, Presidenti është thjesht noter

Nuk e kuptoj pse habitet ky popull qe u betua tjetra te noteri: partia qe eshte ne pushtet ka kohe qe perhap filozofine ” Presidenti eshte thjesht noter”….Dhe nuk ka si te ndodhe ndryshe kur Presidenti eshte Noter, Noteri te mos behet President….E beri dhe kete kjo ” Reforme ne Drejtesi: Noteri perfaqeson Unitetin e Popullit…Shume shpejt do vi koha qe edhe anetaret e Gjykates Larte psh te betohen te Abi Bank, ose te ndonje pike karburanti…