Sot 78 vjetori i kuq, i partisë që deformoi strukturën gjenetike të anëtarësisë së Kombit!

Nga Kreshnik Osmani

Si sot lindi partia që për 78 vite rresht ia doli të deformojë me sukses strukturën gjenetike të shqiptarëve. Plot 78 vite kontroll ndaj diktatures dhe pluralizmit. Plot 78 vite pushtet me dore te hekurt duke mbajtur nen kontroll te plote, komunizmin, kapitalizmin, lirine dhe demokracine. Plot 78 vite qe kanceri i kuq kontrollon lidhjet me Lindjen dhe me Perendimin. Plot 78 vjet që kontrollon ne emer te Jugosllavisë lidhjet me Mosken, Uashingtonin dhe me Pekinin. Plot 78 vite perpjekje te pandalura te rruazave te kuqe per te shpartalluar rruazat e bardha dhe sistemin imunitar te Kombit. Komunistet e ndershem e idealiste qe u gjendën viktima te grackës së ideologjise se kuqe për arsye jo domosdoshmerisht te lidhura me ndonje komplot antikombetar te paramenduar, dhe nuk i kane perlyer duart me gjak shqiptaresh, me pislleqe, spiunlleqe e maskaralleqe duhet te mos merziten por te reflektojne.

Nje shpirt i penduar mund ta pastroje gjakun me sukses derisa nuk është shkulur prej gjoksit. Sot ka ardhur dita qe e majta dhe e djathta shqiptare si derivate politike te partise se kuqe, te reflektojne dhe te majtet bashke me te djathtet e ndershem te Shqiperise te bashkojne vullnetet, strategjite dhe energjite per te ristrukturuar dhe rimodeluar nje strategji politike per shpetimin kombetar dhe shkeputjen perfundimtare te Shqiperise nga fryma Jugosllave e pluralizmit te sterzgjatur shqiptar qe po mban peng zhvillimin e Shqiperise dhe po e ndan ate me nje perde te kekurt prej habitatit te saj te natyrshem politik dhe kulturor.

Edhe pse kane kaluar 78 vite kockat e plakës se kuqe vazhdojne te qendrojne te forta dhe te diktojne pulsin e demokracise se brishte shqiptare. Lufta e eger e klasave, intimidimi i kundershtareve, bllokada ekonomike dhe targetimi i armiqve te jashtem dhe te brendshem vazhdon edhe sot me te njejtin zell, fuqi, bindje dhe vendosmeri. Gezuar festen e nënës tuaj heroike PS-PD-LSI.