Zbulohet gruaja që drejtonte skuadrën shqiptarë të hajdutëve të natës në Spanjë (FOTO)

Tre shqiptarë, dy burra dhe një grua janë arrestuar në Spanjë, si pjesë e një bande grabitësish. Mediat vendase publikojnë pjesë nga aksioni i policisë për arrestimin e tyre dhe momentet e kapura nga kamerat e sigurisë gjatë grabitjeve. Gjithashtu janë publikuar edhe pamjet e sendeve me vlerë që vidheshin.

Sipas mediave spanjolle, të arrestuarit janë të rinj nga mosha 19 deri në 29 vjeç.Vetëm së fundi ata kanë kryer gjashtë grabitje me një vlerë totale të sendeve të vjedhura 25 mijë euro.

Shqiptaret vidhnin kryesisht banesa në Pontevedras në Spanjë, duke shfrytëzuar natën. Hetimi, i cili filloi në mars u ndalua sepse të dyshuarit u kthyen në vendet e tyre të lindjes. Në fakt, qëllimi, sipas policisë ishte vetëm për të udhëtuar në Spanjë me qëllimin e vetëm për të grabitur bizhuteri dhe para në numrin më të madh të mundshëm të shtëpive për t’u kthyer më vonë në vendet e tyre të origjinës.

Mënyra e tij e veprimit ishte manuale, ata gjeni shtëpi që nuk ishin të banuara nga banorët e tyre. Ata vepronin duke hapur dritaret dhe duke eleminuar sistemet e sigurisë së shtëpive. Ata ishin të interesuar vetëm për xhevahiret dhe paratë që më vonë i çuan në vendin e tyre.

Gjatë kontrollit në banesat e tyre u sekuestruan para, bizhuteri të shumta futur nëpër çorape, siç duket edhe në video si dhe sende të tjera me vlera të mëdha.