RA KY MORT E U PAMË

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

I madhi Kadare ka thene qe ra ky mort dhe u pame, por ne situaten qe po kalon Shqiperia shkon me mire “ra ky mort dhe pame” natyrisht nese kemi sy ne balle e mend ne koke.

Mortja kaloi e cdo gje duhet te shkoj ne vend te vet duke perfshire edhe te verteten e asaj qe ndodhi qe per ngushellim themi se erdhi nga Zoti apo keshtu i bie me mire atyre qe jane me te vertete shkaktaret e kesaj tragjedije.

Nuk di te kete zbritur “Zoti” e te kete ndertuar ndonje pallat, shtepi apo hotel me leje apo pa leje. Por Zoti ka prure ca qenje me tru e logjike madje superiore qe quhen njerez dhe ju ka dhene mundesine te mendojne e punojne per te miren e tyre.

Madje njerezit pergjate historise nuk qendruan primitive por u zhvilluan e ndertuan jo vetem siguri per vete e familjet e tyre por arriten te shkojne ne hene e te rrotullohen rreth tokes duke i zgjeruar jo vetem gamen e veprimtarise por edhe diturine.

Kjo u arrit nepermjet organizimit shoqeror qe ne gjuhe te ndryshme quhet ndryshe por ne shqipen tone quhet shtet.  Pamvaresisht emrit qe i kane vene shtetit  kombe te ndryshme rreth botes shteti ka te njejtin qellim , mision e funksion. Organizimin e shoqerise ne funksion te sigurise, mireqenjes e zhvillimit ekonomik , politik, kulturor  e shoqeror.

Mirepo, a kemi shtet ne Shqiptaret? Kam bindjen e plote se ne nuk arritem te ndertonim shtet pas ramjes se shtetit te diktatures se proletariatit. Fajesuam diktaturen per bemat e saja dhe e ngushelluam veten se nuk kishim gje ne dore. Megjithese, fatekeqesisht shumica e shqiptareve u bene sherbetore te saj.

Por pas 90-es qe pushtetin e dizenjuam nepermjet pushtetit qe e ngritem me votat tona por kurre as nuk ditem te votojme e as nuk arritem ta kontrollojme pushtetin qe e ngritem vete.

Tani te themi dicka rreth tragjedise se radhes pasi fatekeqesisht shqiptaret kane kaluar nga njera fatekeqesi tek tjetra dhe asnjehere nuk arritem te mesonim nga tragjedite duke mos bere asgje per te ndaluar apo minimizuar tragjedine e radhes.

Degjoj pushtetaret, shtetaret e zagaret e tyre se termetin na e dergoje Zoti. Po dakort se termetet i shkakton forca e natyres e ate quajeni si te doni Zot apo sit e doni, por nje termet i tille 6.4 balle ne Japoni me siguri qe nuk arrin as te gervishe suvate e pallateve edhe kur jane ndertesa me me shume kate se ne Shqiperi.

Pra, me nje shembull te thjeshte por te vertete besoj se e kupton gjithsecili se tragjedine e ndodhur me 26 nentor te ketij viti ne Shqiperi ku rezultoi me shume te vdekur e te plagosur e shume ndertesa te shkaterruara nuk e paska shkaktuar Zoti por shqiptaret me doren , voten e tyre per perfaqesuesit e tyre kriminele te mirefillte  qe ne nje shoqeri e shtet serioz duhet te arrestohen e akuzohen si vrases ordiner ose terrorist qe vrasin popullin e tyre mbare.

Kush i ndertoi pallatet e shtepite ne rere ne breg te detit, ne kenete pa bazament e pa asnje studim sizmik gjeodezik e projektim e zbatim inxhinierik ne kushtet e nje vendi sizmik qe shkon nga 6 deri ne 8 balle rihter. Pra sipas kushteve duhet te ndertoheshin edhe banesat e shqiptareve.

Ku jane siguruar keto ndertesa dhe kush i lejoje te ndertohen ne mungese te plote te kushteve qe thashe me lart dhe kush  i certefikoi si te sigurta e ne fund si shqiptaret dhane djersen e tyre ne keto banesa qe mesa degjova shumica e tyre nuk kane fare certefikate as teknike se nuk po themi  gje per ate te pronesise .

Kush e ndaloje shtetin e shqiptareve qe te paise me mjete e paisje emergjencat civile qe i gjeti fatekeqesia e paralajmeruar edhe pa doreza te thjeshta.

Kjo eshte situata ne fushen e ndertimit pasi po e shikojme qarte tani e jo se nuk e kemi ditur pasi shumica kane heshtur por te jeni te sigurte se shteti i shqiptareve eshte ne te njejten gjendje ne bujqesi, arsim, shkollim, financa , drejtesi ne politike e kulture nje shtet in-egzistent qe e fyen emrin shtet.

Nuk po them gje per sistemin e sigurimeve si nje komponent mjaft i rendesishem i sistemit kapitalist  pasi eshte in-egzistent dhe atje ku egziston si forme,  funksionon si mekanizem i mirefillte i grabitjes se qytetareve nga shteti i tyre pasi nuk ofron asgje ne rikuperimet e demeve.

A mundet te thote kush se ku jane te siguruara minierat, hidrocentralet e puset e naftes e gazit  dhe kush i monitoron dhe miremban pergjate 30 viteve te fundit ? Askush.

A e di kush se ku dhe kure do jete fatekeqesia e radhes per shqiptaret. Natyrisht qe nje parashikim mund ta beje edhe mbas atij te 2011-es te bere publike ne shtypin e kohes per tragjedine e pritshme te shkaktuar  nga termetet qe fatekeqesisht u permbush kete muaj nisur vetem nga kaosi i ndertimeve qe kishin vazhduar per rreth 20 vjet atehere.

Nese shqiptaret vazhdojne keshtu sic kane vazhduar pergjate 30 viteve te fundit do t’ju bjere “nje bombe” shume me e madhe se termeti i Nentorit.

Ajo “bombe” do jete bomba e shkombetarizimit.

Shqiperia nese vazhdon keshtu do te shkombetarizohet ne nje periudhe mjaft te shurter pasi askush nuk deshiron apo me keq akoma te leje femijet ne nje vend qe sundohet nga bandite qe kane marre apo me mire te themi kane vazhduar te kene atributet e pushtetareve e shtetareve pergjate tere egzistences te se ashtuquajtur Shtet Shqiptar.

E turpshme eshte te thuhet por fatekeqesisht shqiptaret i ka ruajtur aq sa i ka ruajtur pushtuesit e diktatura por tani kane ardhe kohe te tjera persa i perket teknologjise e levizjes gje qe mund te shkombetarizohet nje vend si Shqiperia per jo me shume se 5 vjet.

Shqiptare ndergjegjesohuni dhe zgjohuni nese realisht deshironi te perballoni dallget e historise, fundja nese doni femijet e familjet tuaja. Harruam shpejt shkaterrimet e 91-shit e erdhi 97-ta me 10 mije te vrare. Harruam plehrat e botes e hekurin radioaktiv e na erdhi kanceri shfaroses.  Harruam babezine e pushtetareve, shtetareve e gjithsecilit nga ne qe u turren me zaptua pronat e tjereve. Rezultati po e shikoni besoj.

Shqiptare, besoni qe vertete ka nje Zot qe ndeshkon poshtersite e babezite ,

Nuk mundem te le pa falenderuar gjysmen e kombit shqiptar, Kosoven qe u gjeten ne nje dite te veshtire per vellezrit e tyre te Nanes Shqipni se bashku me diasporen kombetare, por shqiptaret duhet te mesojne nga historia e fatkeqesive te tyre.