U tha që këngëtarët e Shqipërisë s’po ndihmojnë pas tërmetit, reagon Miriam Cani

Shumica e këngëtarëve të Shqipërisë ishin në thumb të kritikave pasi që nuk ishin parë në vendin e ngjarjes me të rënë tragjedia që kaploi mëngjesin e 26 nëntorit në Durrës të Shqipërisë

Reagime të shumta, por edhe donacione të këngëtarëve të estradës kosovare janë parë për një javë, e madje janë përmendur edhe shuma të ndryshme e që ende nuk është vërtetuar se a kanë shkuar në fondin e qeverisë shqiptare.

Por, pas një kohe, ajo që ka reaguar është Miriam Cani e cila në një postim të saj në Instagram ka thënë se edhe ata kanë ndihmuar më shumë se 200 familje, por për dallim nga të tjerët, këtë e kanë bërë në heshtje.

“Jam e lumtur që kemi arritur t’ju vijmë sado pak në ndihme rreth 200 personave të prekur nga tërmeti të cilet janë strehuar në kompleksin e kishës ortodokse “Shën Vlashi” në Durrës. Në këto ditë të vështira si shumë të tjerë, ata kanë nevoje për çdo lloj suporti material apo financiar. Çdokush që dëshiron të kontribuoj në vazhdim për ato familje mund t’i drejtohet direkt kishës apo këtij numër kontakti: +355 67 201 4591”, ka shkruar ndër të tjera këngëtarja.

Ajo ka shtuar se “përveç ndihmave bazike dhe jetësore duhet të ndihmohet edhe shpirtërisht.

“Ashtu siç ushqehet dhe ngrohet trupi, ashtu dhe shpirti ka nevoje për ushqim e ngrohtësi”.

Tutje ajo ka folur edhe për atë se pse ata nuk janë ekspozuar shumë, ashtu sikurse kanë bërë të tjerët.

“Ndoshta prej natyreës unë dhe Albani jemi pak me diskrete e te rezervuar, por në heshtje dhe me dashuri e zemër jemi munduar të ndihmojmë ku kemi mundur. Faleminderit të gjithë bashkatdhetarëve tanë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e Diasporë që edhe njëherë dëshmuan që kur bashkohemi në emër të dashurisë mund të marrim në dore fatet e kombit e të bëjmë diferencën. Është dëshmia se ENDE KA SHPRESE ❤️ Paqe e dashuri për të gjithë ju”, ka shkruar në këtë postim këngëtarja. /GazetaExpress/