Vdes ideatori i sfidës me akull që ‘çmendi’ gjithë botën në vitin 2014

Sfida e hedhjes së një kove me ujë të akulllt mbi kokë u bë virale në vitin 2014.

Të gjithë që praktikuan këtë sifdë i publikonin  videot në rrjete sociale duke sfiduar dhe të tjerë të bënin të njëjtën gjë dhe të gjitha të ardhurat e mbledhura shkuan për bamirësi për të rritur ndërgjegjësimin për SLA – skleroza laterale amiotrofike, një sëmundje neurodegjeneruese.

 Mijëra njerëz morën pjesë, përfshirë të famshëm, yje sportive dhe politikanë madje dhe presidenti aktual amerikan Donald Trump.

Videot në internet janë parë miliona herë duke mbledhur kështu një shumë prej 220 milion dollarëve nga gjithë bota.

Shumë pak e dinë që ideatori i kësaj sfide ishte Pete Frates një lojtar basketbolli i cili ishte i vendosur të luftojë sëmundjen SLA.

Por ditën e djeshme ish lojtari i bejsbollit ka ndërruar jetë në moshën 34 vjeçare.

Lajmin e hidhur e dhanë anëtarët e familjes në një deklaratë.

“Pete ishte një frymëzim për kaq shumë njerëz në mbarë botën që morën guxim nga qëndrueshmëria e tij,” tha familja Frates.

© SYRI.net