FOTOT-Hoteli më i gjatë në botë do të hapet në Dubai/ Pamjet do t’iu lënë pa fjalë

Në vitin 2018, hoteli 356 metra (1,168 këmbë) Gjevora në Dubai u bë hoteli më i gjatë në botë , i kompletuar me çertifikimin si një Rekord i Guinness World .

Por mbretërimi i Gjevorës do të jetë jetëshkurtër. Kulla 75-katëshe do të eklipsohet nga një rrokaqiell i hollë xhami në ndërtim e sipër me një makinë të shkurtër larg në rrethin Marina në Dubai.

Kulla Ciel do të arrijë 360.4 metra pas përfundimit, ka konfirmuar zhvilluesi i Grupit të Parë, duke paraqitur 1,042 dhoma dhe suita të përhapura në 82 kate.

Dizajni nga arkitektët NORR, krijues të Atlantis, hotel Palm, kërkon të maksimizojë vlerën e një lartësie të tillë.

Kulla e vrojtimit prej xhami do të ketë një pamje 360 gradë nga qyteti. Vizitorët do të kenë kënaqësinë të shijojnë pishinën dhe restorantet e ndryshëm brend akëtij hoteli super luksoz.

Vizitorët do të përjetojnë “pamje panoramike të vijës bregdetare dhe monumenteve ikonike, përfshirë Palm Jumeirah (ishull i krijuar nga njeriu)”, tha një zëdhënës i Grupit të Parë.

Dizajni fitoi tre çmime në Internationalmimet Ndërkombëtare të Pronave në Dhjetor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *