Ndryshon renditja/ Ja 20 klubet me të pasura në botë

Ashtu si çdo vit, “Deloitte Football Money League” ka publikuar listën me 20 klubet e futbollit më të pasura në botë, ku përfshihen të ardhurat që lidhen me merkaton, të ashtuquajturat fitime kapitale, sid he të ardhurat nga shitja e biletave, të drejtat televizive dhe aktivitetet tregtare për sezonin 2018/19.

Në vend të parë qëndrojnë dy gjigantë e Spanjës, Barcelona me 840 milionë euro dhe Real Madridi me 757 milionë euro. Në listën me 20 ekipe, nga Serie A në 10 vendet e para është vetëm Juventusi që renditet i 10-ti me 459 milionë euro.

Më poshtë po ju njohim me listën e plotë: