Ratkoceri:Vjosa Osmani duhet të veprojë. Momenti është që ajo të distancohet nga kjo parti e kapur

Mbreme, kur u ktheva nga Kuvendi i Lushnjes i organizuar nga Akademia « Rrenjet tona » me rastin e 100 vjetorit te Kongresit te Lushnjes, gjeta tim ate para televizorit duke i nderruar kanalet e Tv Kosoves me padurim. I shqetesuar ne kulm, akoma kishte shprese se do te arrihej koalicjoni VV-LDK.
Sebashku kishim 3 muaj qe benim debat dhe qe une i thoja qe te mos e mbante kot shpresen se Isa Mustafa, sebashku me kasten e vjeter, te konsumuar dhe te korruptuar Haziri, Veliu e …. do te benin çdo gje qe kishin ne dore qe ky koalicion te deshtonte.
-Ne diten qe Vjosa u vu kandidate per kryeministre, i thashe qe do te jete nje diversion nga ana e Mustafes, qe te mund te terheqi mbeshtetjen e simpatizanteve te zhgenjyer nga LDK-ja e Mustafes.
Fakti qe Mustafa mbajti drejtimin e partise pas nje inskenimi qe dhe skenaristet e Hollivudit do t’ja kishin zili, ku na doli si shpetimtar i luftes per pushtet dhe perçarjes qe ai vete e kishte pregatitur, e mbeshteste mendimin tim per perdorimin e figures se Vjoses
-Se dyti i thashe qe duhet patjeter qe keto zgjedhje ti fitoje Albini. Ai jo vetem ka forcen dhe deshiren po mbi te gjitha ka partine qe e mbeshtet. Nese i fiton Vjosa ( jo LdK-ja), atehere do i rikthehemi gjendjes egzistuese, sepse megjithe vullnetin, aftesine dhe deshiren e Vjoses per te bere ndryshimin, ajo nuk e ka partine me vete. Ate e drejton Mustafa dhe do ta sabotoje çdo inisiative te Vjoses.
– Se treti, e vetmja menyre qe te vije ndryshimi eshte qe Vjosa Osmani te dali hapur kunder udheheqjes mafioze te partise se saj.
Ajo eshte fituesja e ketyre zgjedhjeve dhe jo Mustafa. Ajo e ka te gjithe legjitimitetin qe te imponohet dhe te detyroje kryesine e LDK te pranoje koalicjonin.
Ne te kundert asaj i del detyra qytetare qe besimin qe populli i dha per te bere ndryshimin, ta zbatoje.
Vjosa Osmani duhet te veproje. Momenti eshte qe ajo te distancohet nga kjo parti e kapur, te krijoje nje Parti te Re, qe te vazhdoje rrugen dhe te plotesoje amanetin e Presidentit Rugova, per nje Kosove te pavarur, te begate dhe demokratike.
Lumturi Ratkoceri
Kryetare e AK