CILI JE TI ILIR META !?

Nga Alban Dega, Nju Jork

Pac fundin e keshilltarit tend diplomatik!
Qeni qe leh nuk kafshon, thote sovrani qe e vodhe e rope si e sa asnje politikan tjeter shqiptar ne keto 66 vjetet e fundit bashke me Salí Berishen e familjaret tuaj…
Qeni qe leh shume kafshon vetveten, kan thene kinezet e lashte… Na e cave trapin me cmendurine tende Po na ben jo veten shpatarin e Kushtetutes por edhe gardistin e Ramush Haradinaj kur as si e asnje shqiptar nuk ka nevoje per avokat nje presihor antishteti si ti Like Floriri qe na more fytyren e na turperove faqe mbare Evropes e Botes.
Si ke fytyre e permend 40 varret e Ramush Haradinajt ti qe me pangopesine tende dhe burrit tend Mona Cizmja e Corp. e varroset per se gjalli nje popull e shtet te tere jo nje por mbi 15 here ne 15 vjet SaLikekraci.
Si mund ta mbrosh Kushtetuten e Shqiperise ti more turpi i Botes i kapur ne flagrance nga krahu i djathte i joti me zerin e figuren tende ne syte e mbare Botes jo ne 1 e 2 por ne mbi 25 videorregjistrime te tij?
Duke e tundur e shkundur ore e cast Kushtetuten ne syte e shqiptareve e mbare Botes e duke luftuar si nje perbindesh, si nje kuceder bashke me burrat e tu Salí Monen per te kapur me hir a me pahir, me cdo cmim e me cdo mjet, gjalle a vdekur Gjykaten Kushtetuese te saj.
A di Ilir Meta te pakten se bigamia nuk lejohet me ligj ne Boten demokratike!?
Cka i din shqiptaret ky kryehajdut i vetdemaskuar e vetdenoncuar: Lope Vicidoli apo gomere Çepani!?
Pse nuk ka guximin as ai as keshilltaret e tij serbo e rusofile e deri vrases te amerikaneve ala Adrian Rrapo e ala Arben Blushi ( Russian Asskisser), as Saleh Berisha e as Lulush Bashici as te permendin emrin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes e as aspiraten mbareshqiptare te protestave e levizjes demokratike te dhjetorit 90 “ E duam Shqiperine si Amerika demokratike !” prej cmendurise se tyre te sotme.
Ku ishin keta trima te cartun sot kur votuan unanimisht si lepuj per ndryshimet kushtetuese, per Reformen ne Drejtesi e Vetingun, qe nuk po lene poshtersi e mine me sahat serio- tus pa perdorur per ti sabotuar e minuar pa u jetesuar plotesisht e Bashkim me to edhe procesin e integró it evropian te popullit e shtetit te vet?
A nuk e di e harronkaq shpejt Ish- Kryeministri, ish- Ministri i Jashtem, ish- zevendeskryeministri e ish- Kryetari i Kuvendit sot President I Shqiperise se 95 per qind e shqiptareve ishin e jane proamerikane dhe se SHBA eshte Ora Mitike e mbare shqiptareve dhe dashuria e tyre per to eshte jo vetem vlere e virtut por efhe kult kombetar!?
A e di Ilir Meta se asnje lider i huaj ne historine e Shqiperise nuk eshte pritur aq vellazerisht si ish- Sekretari amerikan i Shtetit James Bejker e sidomos Presidenti i pare i SHBA-se qe vizitoi Shqiperine Xhorxh Bush !?
Apo ky xhumaxhuxh politik e fizik, nje shtangist i pasukseshem, do ti beje karshillek e tregoje muskujt gjigandit boteror dhe Nenes boterore te demokracise !?
Apo do te hakmerret ndaj SHBA-se dhe syshqiponjave te tyre per arrestimin e Kryekeshilltarit te tij diplomatik kur ishte Shefi i diplomacise shqiptare te ish-vrasesit Adrian Rrapo kujdestarit te pronave te tij ne Hartford e deri edhe ne Madison Square te blera me djersen, gjakun dhe floririn e vjedhur shqiptareve e Shqiperise edhe ketu ne kryeqytetin e Botes Nju Jork duke bere te fortin me Superfuqine e Botes.
E jo vetem nuk dha doreheqje te parevokueshme nga posti i tij, por as burrerine ti kerkonte falje popullit te vet dhe aleatit e mikut kryesor te Shqiperise e Kosoves si shtete e mbare kombit shqiptar per kete megaskandal te pashoq!
Mos valle ky panik e ky tmerr, kjo lemeri e cmenduri e tij dhe e “ Bandes se Gangstereve” e kesaj “Mafia te dale krejt jashte kontrollit “ e ka burimin tek shpirti dhe zemra e Kushtetues Amerikane “ Ne Populli Me Popullin Per Popullin”!?
Pse Ilir Meta ashtu si dhe Sali Berisha, Mona Cizmja, Lulezim Basha e co. zgjedhin gjithnje oren 5:30, 6, 7 per te organizuar protestat, revolucionet ala kastriste te deshtuara te tyre !?
Apo se ato jane oret e shetitjes tradicionale ne Bulevardin Dedhmoret e Kombit dhe sikur vetem nje ne 10 qytetare te saj te dalin aty numrii i
pjesmarresve I kalon te 100 mije vetat pa kamikazet e tyre nga rrethe!?
Hile e kurth i vjeter po aq sa edhe i dale boje per te treguar se perkrahja per ta eshte dhjetera e qindra mijeshe se populli eshte me ta.
E per fat te keq asnje media apo Opinione te anuslisteve te tyre brenda e jashte Shqiperise nuk e kane denoncuar nje truk te tille sa djallezor aq edhe qesharak.
E se fundi kam edhe nje falenderim per Ilir Meten per leximin me vemendje te analizes sime koment botuar tek dy gazetat me prestigjioze shqiptare Tema dhe Dita me titullin “ Tu thuash dyerve te burgut Hapuni.
Kete njoftim ma dha vete Ilir Meta ne Opinionet e Klanit dhe me konferencat e tij pa fund te shtypit edhe 3 here ne dite ala Ali Komiku i Huseinit te Irakut kur si nje papagall, perseriti shprehjen time se “ Kushtetuta e Shqiperise eshte Bibla dhe Kurani… per cdo shqiptar…”
Ne shenje mirenjohjeje po i bej nje urim vellazeror jo veten atij por edhe krejt SaLikekracise :
Qofte hera e fundit qe del ne publik si President i Shqiperise !
Ose, ose : Pac fatin e Keshilltarit tend diplomatik qe e ke zgjedhur vete.
Shkurt: Mjere Shqiperia ke ka President me dy burrat e tij!