Nje thirrje me shume per te votuar Congressman Engel

Une personalisht jam republikan keshtu qe ne votimet brenda partise nuk kam te drejte te marr pjese por une banoj ne distriktin e Congressman Engel dhe kam votuar per te ne zgjedhjet e kaluara e me siguri do votoj edhe kete vit pasi kam edhe fatin qe Partia Republikane nuk ka vene kandidature perballe Congressman Engel.

Tani te shkojme pak me tej perse cdo shqiptar duhet te votojne Congressman Engel?

E para Congressman Engel ka qene dhe eshte nje ze i fuqishem proshqiptar ne Kongresin Amerikan dhe kete nuk mendoj se mund ta mohoje kush pamvarsisht se nga cila zone e tokes shqiptare vjen.

Nese shtojme ketu se z Engel eshte Jewish  eshte nje arsye me shume per te votuar Congressman Engel pasi komuniteti Jewish ketu ne Shtetete Bashkuara gjithnje i ka mbeshtetur shqiptaret dhe gjithnje kane qene mirenjohes per cfare ne shqiptaret kemi bere gjate luftes se dyte boterore per ta.

 Nese bisedon me cdonjerin prej tyre nuk hezitojne ta shprehin mirenjohjen sapo e mesojne se je shqiptar.

Te gjithe shqiptaret kane ardhur ne Amerike si antikomuniste dhe jane pranuar nga ky komb i madh si te tille dhe te rreshtohen shqiptaret me forcat ekstreme te majte eshte jo vetem e pamoraleshme por edhe e rrezikshme ne planin personal te gjithsecilit.

Ne fund deshiroj ti referohem edhe nje eksperience personale me Congresman Engel.  Para tre vitesh i dergova nje e-mail z. Engel per nje problem administrativ. Me ktheu pergjigje menjehere dhe me referoje tek zyra e tij ku me priten nje personel mjaft profesional the te sjedhshem gje qe me lane mbresa mjaft te mira por edhe ma zgjidhen problemin.

Vota per Congressman Engel eshte vote per Ameriken dhe vote per prosperitetin e kombit Shqiptar e natyrisht per komunitetin shqiptar te New York .

 

Ajet Delaj, New York

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *