GJYKATA SPECIALE E KOSOVES KUNDER KOSOVES

Nga Alban Dega, New York

 

Mesimi i Gjykates Speciale per krejt politiken shqiptare

Te mos dish nuk eshte mekat.
te mos degjosh e mesish eshte vetevrasje

Ti jepet Cezarit cfare eshte e Cezarit .

Ishte kembengulja dhe presioni i hapur i “ O Evrope o kurve e vjeter..” qe i detyroi politikanet dhe qeveritaret drite shkurter dhe analfabete ne jurisprudence, por edhe ne politike te Kosoves, me perjashtim te Albin Kurtit, te miratonin ndryshimet kushtetuese per krijimin e Gjykates Speciale per Kosoven me seli ne Hage, sikur Haga te ishte kryeqyteti i saj e jo Prishtina, sikur Euleshi ( Eulexi ) Evropian te ishte drejtuar nga qeveria e Kosoves e jo nga Eurokurva e deshtuar dhe e palluar qe i ka te lyera me gjak e trojet e coptuara shqiptare tash e 150 vjet qe me Shen Stefanin, Berlinin, Londren…

A nuk ishin kancelaret e kancelarite e Evropes ata qe e quajten Shqiperine natyrore “ nje shprehje gjeografike” dhe krijuan Greqine si shtet dhe nje “ shtet te arnuar keq “ Jugosllavine, qe si ish- kryeministri britanik Lloyd’s qe predikonin “ ti leme shqiptaret te presin ne qafe njeri- tjetrin”….. e bashkeautoret e Golgotes antishqiptare.

A nuk ishin gjeneralet e kryezbuluesit e kesaj Eurokurve qe i informonin gjeneralet e kryezbuluesit e Beogradit e Milloshevicin, vetkuptohet kundrejt pageses, per cdo nisje avionesh dhe operacionet ushtarake te SHBA-se dhe NATO-s, qe e komandon, financon dhe mban ne kembe kryegjigandi boteror, miku dhe aleati strategjik kryesor i shqiptareve SHBA?

A nuk ishte po kjo Euroshkerdhate qe nuk gjeti nje diplomat a kryediplomat tjeter evropian pervec filo-serbit e filorusit sllovak ish- kryediplomatit- Lajcak si perfaqesues special te BE- se per Kosoven kur shteti i tij, Slovakia eshte nje nder 5 shtetet e vetme te BE-se qe nuk e ka njohur fare Kosoven si shtet te lire e te pavarur deri sot.

Pse lideret driteshkurter te Kosoves nuk vendosen veton dhe bojkotimin e cdo takimi e kontakti me te !?
Pse te behej gjithe ajo gjurulldi patriotizmi folklorik nga qeveria e Ramushit me taksen 100 per qind kunder mallrave serbe kur fare mire mbare faktori politik i Kosoves mund te organizonin urte e bute e plot fulterja ( tigani ) braktisjen e heshtur te tyre derisa vete Serbia te vendoste dhe zbatonte reciprocitetin me mallrat e Kosoves …. Apo per poena si nacionalist i madh.

Ka edhe me … edhe ma … edhe ma injorance fantazmogorike te politikes shqiptare ne teresi e te Kosoves ne vecanti … ku politikanet injorante me diploma e tituj te blere bejne edhe akademikun edhe profesorin, dine gjithcka e bejne gjithcka, por nuk dine te bejne nxenesin, nuk dine te degjojne, nuk dine te vjelin mjaltin e floririn e mendjeve me te ndritura te politikes, te diplomacise, te ekonomise, te mjekesise, te aresimit te cdo lemie te jetes se vendit te vet.

Te mos dish nuk eshte mekat!

Te mos mesosh, te mos degjosh, te mos vleresosh te diturin, dijetaret e fushave perkatese eshte vetvrasje dhe krim e marrje ne qafe e popullit e shtetit tend.

Fill pas clirimit te Kosoves kam botuar ne gazetat shqiptare nje thirrje publike per lideret e Kosoves me titull:
“ Kallxoni krimin serb !” jo vetem ne shqip, por edhe ne gjuhet kryesore boterore…
Te njejten gje e beri korifeu i letrave shqiptare dhe boterore Ismail Kadare …
U be pak fare ne kete lemi per denoncimin e genocidit dhe holokaustit , terrorizmit shteteror 130 vjecar serb ne Kosove.

Rezultati ?

Gjykata Speciale e Kosoves ne “kryekryeqytetin e saj” ne Hage ngre te njejtat akuza ndaj udheheqesve te Luftes Clirimtare te Kosoves, qe Gjykata Nderkombetare e Drejtesise ne te njejtin kryeqytet te drejtesise boterore ndaj líderve te terrorizmit shteror serb, pasi kjo e dyta i nxorri te pafajshem dhe liroi pas nje maratone hetimesh, gjykimesh, rigjykimesh lideret e UCK-se.

Tani nje Gjykate Speciale e Kosoves kunder Kosoves dhe clirimtareve te saj na del edhe mbivendosi veten mbi nje Gjykate te Drejtesise Nderkombetare ?

Jo vetem kaq por prokurori i saj shkel , dhunon ne menyre flagrante edhe vet kodin e saj, cka i ben nul jo vetem akuzat e saj qe nuk jane asgje tjeter vecse ato te prokuroreve xhelate te kryexhelateve antishqiptare e anti njerezore Sllobodan Milloshevic, Vojislav Sheshel, Radivan Karaxhic, Mlladic te denuar me vendim te formes se prere dhe Aleksander Vucic, Ivica Dacic e nje kope xhelatesh te UDB-se, policise speciale dhe gjeneraleve te ushtrise serbe, militare e paramilitare.

Gjykata Speciale e Kosoves kunder Kosoves ve ne nje plan clirimtaret e popullit te Kosoves me xhelatet dhe terroristet shteterore te Beogradit, rreth 15 000 viktimat krejt te pafajshem perfshi bebe te palindura ne barkun e nenes, femije e vajza njomzake te perdhunuara ne orgji shtazarake e pleq te pamundur te terrorit e genocidit serb me agresoret e ekzekutoret me vrasesit dhe terroristet e tyre pa gjyq,

Gjykata Speciale e Kosoves kunder Kosoves jep alarmin per 100 serbe apo shqiptare me serbe se vete serbet, te vrare nga gjoja clirimtaret e lideret e tyre shqiptare, por nuk pipetin per mbi 2300 shqiptare absolutisht te pafajshem rrembyer me dhune e terror ala Arkanj, Stanishic, Sheshel e Milloshevi… nga shtepite e trojet e veta, qe as sot pas mbi 21 vjetesh, nuk u dihet as nami as nishani e nuk kane nje varr per ti qare familjet e tyre .

Gjykata Speciale e Kosoves kunder Kosoves, UCK-se dhe líderve te tyre shpenzon dhjetra e ose qindra milione euro per te ringjallur akuzat e sajuara e blera me mbi 10 milione euro nen dore nga qeveria trashegimtare e Milloshevicit, prokuroret e UDB-a e vjeter e bija e saj BIA serbe per tia servirur Evropes dhe Botes duke ua vene vulen e Keshillit te Evropes nepermjet Dick Markut dhe shtriges Zvicerjane te Hages Carla Del Ponte.

A e dini se Serbia dhe nena e saj po aq shtrige antishqiptare Perandoria e Djallit- Rusia kane harxhuar mbi 300 milione euro ne 21 vitet e fundit per lobim kunder Kosoves se lire e te pavarur.
Vetem Dick Marti eshte shperblyer nga Beogradi dhe Moska me mbi 10 milione euro vetem per neshkrimin e tij ne raportin e pergatitur dhe sajuar nga prokuroret dhe BIA-s, lexo UDB-es gjakatare serbe e per ti vene vulen e Keshillit te Evropes ku jane me dhjetera ne mos me qindra mola ruse!?

Ai raport ngjason si dy pika uji edhe me aktakuzen e dekonspiruar e keq perdorur nga prokurori special amerikan i Gjykates Speciale te Kosoves kunder Kosoves dhe luftetareve te lirise dhe udheheqesve te tyre.

A nuk e shqeteson Evropen qe nje apo dy dite para kesaj akuze te prokurorit te Gjykates Soeciale te Kosoves kunder Kosoves ishte krye-Kryeprokurori , njekohesisht ish- Gebelsi i Adolf…Milloshevic Sheshelit, Presidenti autokrat i Serbise Aleksander Vucic Buzevici fill pas takimit me kryepresidentin e Perandorise se Djallit – Rusise Vladimir Visaronovich Putin, se priten te ndodhin gjera te rendesishme por nuk mund ti deklaroj per aresye konfidencialiteti?

Nga i mori vesh Vucici keto ndodhi te rendesishme!? Cilat jane molat ruso- serbe ne kete Gjykate Speciale te Kisoves kunder Kosoves ?

A nuk mjafton vetem ky fakt per tu bindur plotesisht se jo vetem prokurori amerikan por krejt kjo Gjykate e ka shkelur dhe dhunuar brutalisht konfidencialitetin dhe kodin e saj per drejtesi te paanshme ne Kosove dhe si e tille ka demaskuar dhe minuar misionin e saj.

Si e tille politika e Kosoves, Kuvendi i saj dhe shteti i Kosoves duhet ta denoncoje dhe ta shpalli te kunderligjshme dhe antikushtetuese ate Gjykate Speciale te Kosoves kunder Kosoves, kunder lirise dhe pavaresise, kunder popullit re saj.

Njekohesisht qeveria e Kosoves te pezulloje pa afat , sine die cdo takim dhe bisedimet e saj me qeverine serbe:
1- derisa ajo te kerkoj falje per genocidin dhe terrorizmin shteteror 130 vjet serb ndaj pooullit dhe shtetit te Kosoves,
2- derisa te zbulohen kufomat e mbi 2000 “ desaparecidos”, te zhdukurve te pafajshem te Kosoves,
3- derisa Serbia te mos transferoje fondin e pensionevs te shqiptareve te Kosoves
4- te paguaje reparacionet miliardeshe per rrenimin e pasurive, pronave
5- demshperbleje per te vraret e bijeve dhe bijave te saj Te pafajshem familjet e tyre…
6- derisa Serbia te nderorese fushaten destruktive diplomatike kunder njohjes se Republikes se Kosoves
7- derisa ta njohur edhe vet Republiken e Kiosoves si shtet i lire dhe i pavarur demokratik.

Nuk behet fjale per turravrap macionalist por per cdo te krijohet nje Komision apo Keshille te Posacem me konstitucionalistet me te mire te te gjitha hapesirave jo vetem shqiptare, por edhe nga SHBA, Kanadaja, Jale e Harvard, Oxford e Berlin e La Sapiensa e Princeton.

Nuk behet fjale per hakmartje por per liri, barazi, vellazeri, per ligj e drejtesi te paaneshme pa perjashtuar as ndonje shqiptar te perfshire ne cfaredolloj krimi te rende, por me perparesi krimin dhe terrorin e organizuar shteteror e agresoret dhe nxitesit e tyre e jo viktimat qe ne kete rast jane Kosova, luftetaret e saj te lirise dhe shqiptaret.

As semundja me e lehte nuk mund te sherohet pa goditur shkakun .

Aq me pak kur behet fjale per nje Pandemi raciste, detare, narciste 130 vjecare antishqiptare jo vetem serbe kunder Shqiperise natyrale si shtet e kunder shqiptareve si komb nga Nishi e deri ne Arte e Preveze nga Ulqini e deri ne Selanik .

E drejta, Drejtesia edhe vonon por kur nuk harron.

BallkanI ka qene dhe do te mbetet fuci baruti derisa ato te vendosen ne vend ato duke i dhene Cezarit ate cka i takon Cezarit..

Shqiptaret dhe Shqiperia jane te vetmit ne Ballkan qe kurre, asnjehere nuk kane sulmuar as pushtuar asnje pellembe toke te askujt .

Perkundrazi kane ndihmuar lufterat clurimtare dhe per pavaresi te fqinjeve te vet .

Shqiptaret me buke, strehe e sakirifica per ta e ata me zjarr e hekur kunder shqiptareve e trojeve te tyre autoktone iliri-shqiptare.

Eshte i vetmi popull ne Ballkan qe kurre nuk ka bere thirrje per vdekje e litar kunder fqinjeve barbare qe bu Asim neper stadiums plot “ Vdekje shqiptareve” e aq me pak qe ushtaret e tyre marshojne me kenge kanibaleske pata komandanteve te tyre “per te bere litare me zorret e shqiptareve”.

Eshte i vetmi popull ne bote qe i thur himn gje se me te shtrenjte ne planetin tone-jetes me pershendetjen unikale Tungjatjeta!