Përplasen dy hoxhallarë në Tiranë

Një hoxhë, ka publikuar një shkrim në rrjetet sociale, ku shkruan se myftiu i Tiranës, Lauren Luli, pa asnjë ftesë apo paralajmërim paraprak shkon në xhami për të marrë lekët e bamirësisë.

Në shkrimin e tij, hoxha Tasim Darsi thotë se Luli ka shkuar në xhaminë e Paskuqanit dhe u ka kërkuar me ngulm besimtarëve që t’i japin paratë, që ata kishin mbledhur për të blerë një tapet për xhaminë.

Sipas tij, pasi ata kanë kundërshtuar, myftiu Lauren Luli u është drejtuar atyre me fjalë ofenduese.

Shkrimi i tij ka marrë komente të shumta, ku mes tyre është edhe ai i ish-myftiut Ylli Gurra.

Ky i fundit pasi humbi zgjedhjet për kryetar të Komunitetit Myslyman tha se ato ishin të manipuluara, duke hedhur akuza ndaj kryetarit aktual si pjesëmarrës në organizatën Gylen.

Ai ka dalë në mbështetje të fjalëve të hoxhës Tasim Darsi, duke thënë se një gjë e tillë pritej nga ata.

“Nuk ka si te ndodhe ndryshe; grupimet okulte perhere kete kane bere e bejne ne kurriz te besimtareve, aq me keq kur e bejne kete per llogari te atyre qe e presin “Mehdiun” nga atje ku perendon dielli. Plaçkitja e besimtareve dhe e popullit te tyre nga marioneta, masha te tilla eshte ne boshtin e “fetvave” qe marrin nga shejhet e tyre”,- shkruan në komentin e tij Ylli Gurra.

gurraaaa_copy.png

Deri tani nuk ka asnjë reagim të myftiut Lauren Luli për akuzat që i janë bërë.

Postimi i plotë i hoxhës Tasim Darsi:

Lauren Luli-Ky haraç m’bledhës!

Në muajët që lam pas Myftiu I Tiranes Lauren Luli ,pa asnjë ftesë, apo informim paraprak shkon tek Xhamia në Paskuqan.Të shkoj Myftiu në xhami është mëse normale,port mënyra se si shkon Laureni gjithmonë është problematike.Ju kujtohet vajtja e tijë tek xhamia në Prezë,ndalimin e Kryerjes së namazit të xhuma dhe shkarkimin nga ana e tij të  Imamit pa asnjë arsye.Ju kujtohet sjellje e tijë me xhematin e asaj Xhamie,një sjellje sikur të ishte Kryetar Bande në 1997 dhe jo Myfti I Tiranës.

I njëjti Lauren para një muaji e pak, bëri të njejtin gabim,përsëriti metodën e tij tashmë të ditur dhe vajti në Paskuqan jo si Myfti-por si Haraç mbledhës.

Andaj kërkoj nga Lauren Luli të largohet nga bastisja e Xhamiave,duke bërê presjon mbi xhematin ,thjeshtë për të marrë lekët e Arkes së Xhamis.

Djemt Lumjan t “Kala e Dodës”kan kontribu per tapetin e xhamis n’Paskuqan e jo per Terrorristat Feto!

Laureni që shkon tek kjo xhami,vetem pasi e njofton një Fedai i përgaditur tek “Bedri” (Imami)se jan mbledh ca lek për “Tapetin” e ri !

Laureni që sillet si Drejtori i Policis “Ardi Veliu”kërcënon besimtarët do ju lëmë mbi “dhe”,do ju hajnë Krimbat !

Nuk do ju qefinosim,e do ju prangosim.

Ky Gylenist harron se Kalaja e Dodës s’ka heqë dorë n’ga Feja n’kohe të Komunizmit,e do trembet nga ky kalamo ,vegël e sektit Feto!

Besimtarët Lumjan t’Kalas Dodës e kan besim n’zemër sa Mali i Korabit o Lauren!

Eshtë e disata herë që Laureni tregohet i pa-edukatë,përdor postin për të kërcënu besimtarët.

Z.Bujar Spahiu kur do marrë masa?Apo pret kur Laureni të bëj ndonjë skandal akoma më të dëmshem.

Me vërte sa e vyrtytshme eshte të kërcënoj Myftiu?

Të shkoj e të thotë :S’më intereson kush e ka ndërtu,mirëmbajtë,paguan faturat e ujit ,dritat?.Un thjeshtë dua lekët e dhena si kontribut tek xhamia!

Pse mendon ky kalama sektar se Pleqt e asaj xhamie n’Paskuqan tremben nga bijtë e Komunistave!

Pse djemt n’emigrim investojn të tallet Laureni me djersën e tyre!

Këta djem dijnë shumë gjuhë të mirren-vesh me Laurenin!

Laureni që përgjysmen pakot e “Bamirësis”!

Nuk e keni hallall prej xhematit !

as ti imam që spiunon pleqt tek Laureni,

as ti nën-Myfti,Administrator karburantesh që s’hap gojë dhe manipulon xhematin,

as ty Krye-Imam i Tironës,

As ju Hoxhallar që thoni ujku që s’ha delen time rroftë 100 vjet.

M’bajeni këshill prej meje.

T’gjithë juve helaqe kan me ju bo.

Kan me ju bo helaqe duke thonë.

Neve na mbështet Amerika

Neve na mbeshtet shteti!

Ne kemi kete e ate mbeshtetes!

Keto jan përralla sa për me trembe ata që kan ndertu biznese dhe monopole si merimanga!

Stop! Kthjellu…..Nje dite të gjitha do dalin n’shesh!

E atë ditë do jesh vetem.