Sot do bjerë borë në disa qytete të Shqipërisë

Dita e  fundit për vitin 2020 parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferke të paqëndrueshme. Mot i vranët dhe reshje shiu që në orët e para të 24-orëshit me intensitet mesatar e deri të lartë në veriperëndim e jugperëndim të vendit.

Në orët e pasdites  gradualisht reshjet e shiut do të humbasin intenistet e territor duke marrë karakter lokal. Në lartësin mbi 400 metra në veri-verilindje dhe lartësin mbi 900 metra në juglindje reshjet e shiut do të konvertohen në reshje bore.

Dita e parë e viti 2021 parashikohet me mot mot me alternime vranësirash dhe kthjellime.  Temperaturat pritet të pësojnë rënie të ndjeshme në vlerat e mëngjesit, raporton Shërbimi Meterologjik Ushtarak.

Era parashikohet të jetë kryesisht nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës fiton  shpejtësi deri në 12-18m/sek.

134156116_1088684564904215_2443327668545852710_o.jpg
134004998_1088684631570875_3872074967128030205_o.jpg