4 ditë Shqipëria pùshtohet nga moti i kèq / Ja ku ka rrèzik për përmbytje!

Sot vendi ynë është përfshirë nga moti i paqëndrueshëm, i cili do të vijojë edhe në ditët në vazhdim. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon se si pasojë e rèshjeve intènsive, do të ketë prurje të lumenjve kryesorë, që mund të shkaktojnë edhe përmbytje. Parashikimi i SHMU:“Ashtu siç është njoftuar nga data 22 deri në datën 26 vendi ynë do të përfshihet nga moti i paqëndrueshëm. Rèshjet e shiut do të jenë prezente të herëpashershme gjatë gjithë këtyre ditëve, por për t’u theksuar mbetet zona veriperëndimore dhe ajo jugore ku rèshjet do të jenë intènsive në intervale kohore nga 6 deri në 12 orë. Kjo situatë parashikohet të sjellë prurje të larta në lumenjtë kryesorë të vendit (Drini, Buna, Vjosa). Në veri-verilindje në lartësinë mbi 300 metra dhe juglindje në lartësinë mbi 800 metra reshje bore kryesisht ditën e diel dhe të hënë. E gjithë kjo situatë do të shoqërohet me erë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës stuhi ere përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore kryesisht me shpejtësi deri në 25-30m/sek. Deti i forcës 6-7 ballë.”/K.C/dritare.net