Kjo është vajza që u vra dje në protestën pro Trump

Gruaja që u qëllua për vdekje mbrëmjen e djeshme në protestën e zhvilluar nga mbështetësit e Trump është identifikuar si Ashli Babbit.

Ashli ​​Babbit nga San Diego ishte veterane e Forcave Ajrore, pjesë e saj prej 14 vitesh. Ajo u godit nga një plumb pasi hyri brenda ndërtesës së Kapitol Hill, teksa në duar mbante flamurin e SHBA.

Burri i për mediat e huaja tha se gruaja ishte një mbështetëse e madhe e Donald Trump.

Gjatë përplasjes së djeshme në Kapitol mbetën të vrarë katër persona me përplasjen e policisë.

Shefi i Policisë Robert Contee shpjegoi se janë arrestuar 52 persona, 4 për posedim të armëve, 47 për shkelje të shtetrrethimit dhe hyrjes së paligjshme në Kongres, ndërsa kanë mbetur të plagosur 14 oficerëve të plagosur.

NINTCHDBPICT000629198957-1.webp