Monika lajthit: Kërkoj 40 deputet nga LSI, në listat e Partisë Demokratike

Monika Kryemadhi, kryetare e LSI nuk eshte dakord me shifrat qe nxjerrin sondazhet ne Shqiperi, pavaresisht se ku dhe nga kush organizohen. Ajo pretendon 40 emra në listat e PD.

Ajo ka reaguar për rezultatet e sondazhit Piepoli të publikuar disa ditë më parë nga një faqe europiane që e tregon LSI-në me rënie 2 deri në 4%.

Kryemadhi ka deklaruar në “Top Albania Radio”, se sondazhi është bërë nga kompania e Baton Haxhiut dhe Karlo Bolinos, më pas është “sponsorizuar nga zyra e Ramës”.

Ajo tha se sipas faqes angleze “Strawpoll”, LSI do të arrijë 40 deputetë në zgjedhjet e 25 prillit te ketij viti, duke perafruar nje rezultat sipas saj mbi 31 perqind!

“Ua them unë, ky është një sondazh. Ky është një lajm i sponsorizuar nga zyra e Ramës që e ka nxjerrë në një faqe europiane.

Dhe shikoni çfarë thotë, ky institucion nxjerr edhe Piepolin, sondazhi që punon për Baton Haxhiun dhe Karlo Bolinon.

Tani e ka nxjerrë LSI-në që do shkojmë 3-4% sipas rezultatit të këtyre.

Mua më del 31.76% një sondazh që e bën një faqe angleze, (e Zenit dhe e Qimit) pra ma nxjerr me 40 deputetë LSI-në”, deklaroi Kryemadhi.