Nesër Rama viziton Athinën, dhe negocion paqen: Greqi-Turqi

Foto arkive/ Mitsotaqis – Rama

Analisti dhe gazetari Baton Haxhiu, i ftuar në emisionin “Opinion” ditën e sotme, deklaroi se kryeministri Edi Rama do të vizitojë të premten Athinën.

Kjo vizitë e Ramës në Athinë vjen pas takimit të sotëm me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Vizitat e Ramës në Ankara dhe në Athinë, vijnë në një kohë kur Greqia ka deklaruar zgjerimin e ujrave territorialë në detin Jon me 12 milje.

Sot kryeministri Rama mbërriti në Turiq me delegacionin shqiptar, ku së bashku nënshkruan disa marrëveshje në dukje të rëndësishme për vendin tonë, por që janë kritikuar ashpër nga analistët politikë në vendin tonë.