Preçedenti i rrezikshëm Nishani / Si e përdor Berisha, kapterrin spiun

Bujar Nishani

Gazetari Adriatik Dosti ka publikuar dy dokumente, ku pretendon se janë përdorur nga ish presidenti, Bujar Nishani për të sulmuar anëtarin e Akademisë së Shkencave, pedagoguun Romeo Gurakuqi.

Në statusin e tij në Facebook, Dosti shkruan se këto dokumente janë false dhe se kapterrit ”demokrat”,sic e cilëson Nishanin ishin nje maskarade e peshtire akuzash publike edhe kunder familjes se nderuar e patriotike shkodrane.

Pak ditë më parë, Nishani akuzoi Gurakuqin si ish punonjësit i sigurimit, por në dokumentet e publikuara nga gazetari rezulton se këto nuk janë të vërteta.

Statusi i Dostit:

Precedenti i rrezikshem ”Nishani ”…

Ndodhi saktesisht ashtu sic e parashikova une dy jave me pare kur Kapterri i Shkolles se Bashkuar , Ish Presidenti i Shqiperise, ish Ministri i brendshem i PD e sot Kryetari i grupit dhe komisionit te verifikimit te figurave dhe mandateve te kandidaturave te PD per deputetet e saj te ardhshem shoku Bujar Nishani sulmoi ashper ”me dokumente zyrtare origjinale” njerin nga figurat e respektuara te kesaj partie, deputetin, profesorin, historianin, intelektualin , demokratin, anetarin e Akademise se shkencave e qytetarin e shume respektuar shkodran e shqiptar Romeo Gurakuqin …

Madje sulmet publike te kapterrit ”demokrat” ishin nje maskarade e peshtire akuzash publike edhe kunder familjes se nderuar e patriotike shkodrane Gurakuqi qe synonin prishjen e imazhit te saj publik permes gjuhes se presionit, frikes e shantazhit …

Por c’ndodhi pasketaj ?

Permes pergjigjes zyrtare dhene Profesor Gurakuqit me kerkesen e kembenguljen e ketij te fundit …Autoriteti per Informim mbi Dosjet e ish Sigurimit te Shtetit AIDSSH…ka bere publik faktin e meposhtem…

…Te dyja ”dokumetat origjinale” te bera publike nga shoku Kapterr – Nishani jane fallse, te genjeshtert, te fallsifikuar e te rreme .

Kartelat e bera publike e qe gjoja qe ju perkisnin z.Gurakuqi e familjes se tij ku permes se cilave vertetohej akuza e Kapterrit ndaj tyre tashme zyrtarisht e publikisht me firme e vule e nga nje Autoritet i specializuar, zyrtar e shteteror figurojne e klasifikohen te rreme e te fallsifikuar madje keq fare …e te denueshme ligjerisht pasi perbejne veper te rende penale…

Ato dy kartela u perkasin sipas AIDSSH …jo familjes Gurakuqi e as Romeos personalisht por dy ish informatoreve te ish Sigurimit te Shtetit …njeri ne Berat e tjetri ne Lushnje…e madje edhe pseudonimet jane saktesisht te tyret…

Atehere lind pyetja tjeter …kush bashkepunoi e kush ja serviri keto lloj dokumentash te fallsifikuara shokut Nishani qe me pas ai ti perdorte si”origjinale”…e te sulmonte kundershtaret e tij e te ”partise se tij”…dhe si ka mundesi nje ish President e nje ish Minister i Brendshem qofte edhe nga pervoja dhe eksperienca e tij e stergjate politike , shteterore e administrative te mos jete ne gjendje te dalloje dot Origjinalin nga e Fallsifikuara?

Ndaj gjithcka …ka qene nje loje e piset e Nishanit qe per te sulmuar e denigruar anetare te ndershem e dinjitoze të PD e demokrate te vertete e qytetare te paster e te respektuar shqiptare qe s’kane asnje lloj lidhje me te djeshmen si puna e tij …duke shfrytezuar e abuzuar me detyren …permes formes se presionit, shantazhit e kercenimit publik kane synuar eliminimin nga proceset demokratike te disa figurave te shquara intelektuale brenda PD me synime e qellime te caktuara politike …ku rastet e Prof. Gurakuqit e te Doct. Kosoves jane vetem dy prej tyre…e vetem maja e Aisbergut …

Prishja e demtimi i imazhit te Prof. Gurakuqit e familjes se tij ne llogjiken e kendveshtrimin tim shkon edhe me larg …pasi permes Nishanit e Rrulit jane segmente te caktuara te ish Sigurimit te shtetit e te diktatures se djeshme komuniste qe prej kohesh madje brenda e ne kupolen drejtuese te PD po kerkojne shkaterrimin e saj e demtimin rende te vete imazhit te saj …

Shembulli i fundit i shokut kapterr Nishani eshte me sinjifikativi dhe nuk ka fare nevoje per asnje lloj komenti tjeter…

Tashme eshte fare e qarte se…zyrtarisht e publikisht kapterr Nishani ka kryer jo nje por disa shkelje ligjore e vepra te renda penale teper te denueshme nga legjislacioni shqiptar…

Perdorim publik te dokumentave sekrete qe s’jane kompetence ligjore e tij, fallsifikim dokumentash zyrtare e shteterore per qellime personale , politike e partiake pavaresisht se kujt i perkasin ato, shfrytezim dokumentesh te tilla per presion, shantazh e kercenim publik ndaj nje personi te caktuar e familjes se tij, prishje publike imazhi personal e familjar, etj etj …

Por Nishani ra ne nje hundelesh sic thote populli …pasi pastertia e figures se tij e te familjes se tij e detyruan Prof Gurakuqin ti shkoje problemit me kurajo e guxim deri ne fund …dhe Drejtesia vonon por kurre nuk harron …

Sot duhet te jete kapterr Nishani ai te cilin drejtesia shqiptare duhet ta ule ne bangon e te akuzuarit e madje ta denoje ashtu sic e meriton e per te gjitha shkeljet e veprat penale te konsumuara per rastin ne fjale …pasi rasti Nishani perben nje Precedent teper te rrezikshem per krejt shoqerine shqiptare e jo thjesht per faktin se u zgjodh apo nuk u zgjodh Deputet …Prof.Gurakuqi …

Vete PD e kreu i saj Basha urgjentisht duhet mblidhen e me pas edhe te prononcohen publikisht per rastin e skandalin e rende ne fjale pasi me se pari eshte nje prishje publike me qellime te caktuara por edhe te djallezuara e vete imazhit te PD e Kryetarit te saj…aq me shume kur jemi perpara zgjedhjeve shume te rendesishme te 25 prillit ku shqiptaret kerkojne me se fundi ndarjen e Shapit nga Sheqeri…

Precedenti i rrezikshem Nishani dhe loja e piset nen rrogoz brenda PD e Rrulit , Gjates, Mustafajit, etj etj per ta demtuar e shkaterruar ate si deri me sot duhet denuar fort e sa me shpejt te jete e mundur …kupola drejtuese e PD duhet pastruar urgjentisht nga Skorjet e djeshme …Kuajt e Trojes brenda PD duhen djegur ne turren e druve …ndryshe neser do na djegin e do na pervelojne te gjitheve ne demokrateve te vertete e te ndershem sic kane bere deri me sot…

Se fundi…por jo e fundit …edhe vete z.Berisha lipset te prononcohet publikisht per ngjarjen e skandalin e rende ne fjale pasi eshte ky i fundit qe e ka promovuar, sponsorizuar e menaxhuar Kapterrin

Nishani deri ne majen me te larte te PD e te qeverise e te shtetit shqiptar per vite me radhe madje duke e perdorur jo rralle here si ushtarin e kamikazin e tij besnik…

Me shume se kurre eshte koha e cjerrjes se Maskave …sepse edhe pse sot po jetojme kohen e nje lloj Maske tjeter … dhe ashtu sikurse thote populli qe dy Kunguj nen nje sqetull nuk mbahen dot edhe dy Maska ne nje fytyre nuk mund te mbahen dot …..jo per gje por…te marrin frymen …!

dokumenti1.jpgdokumenti2.jpg