Protesta në Kapitol, Uashington vendoset në shtetrrethim për 12 orë

Protesta në Kapitol, Uashington vendoset në shtetrrethim për 12 ore

Nën mesin e tensioneve, Uashingtoni do të vendoset në shtetrrethim duke filluar nga ora 6 pasdite me orën lokale në SHBA e cila do të zgjasë për 12 orë. Njoftimin e dha kryebashkiakja Muriel Bowser pasi protestuesit përfshinë kampin e Kapitolit të SHBA-së.

“Unë vazhdoj t’i nxisë të gjithë qytetarët e Uashingtonit të qëndrojnë në shtëpi. Policia do të urdhërojë protestuesit në bazat e Kapitolit të evakuohen” – thotë Bowser.

“Gjatë orëve të ndalimit të qarkullimit, asnjë person, përveç personave të caktuar nga kryebashkiaku, nuk do të lëvizë” thuhet në deklaratën kryebashkiakes.

Urdhri i shtetrrethimit nuk do të vendoset në zbatim për punonjësit më të rëndësishme, përfshirë punonjësit e medias.

Trenat e fundit do të largohen nga stacionet e transferimit në qendër të qytetit në 8 pasdite, dhe shërbimi drejt qendrës do të përfundojë më herët. Nuk do të ketë transport alternativ.

Lajmi kryesor:

Certifikimi i zgjedhjeve/ Protestues pro-Trump mësyjnë në ndërtesën e Kongresit! Biden: Ky kaos s’përfaqëson SHBA! Të shtëna e të plagosur (VIDEO)