Baton Haxhiu parashikoi saktë zgjedhjet në Kosovë, por ja çfarë ka deklaruar për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri

Baton Haxghiu dhe parashikimi i tij per zgjedhjet ne Kosove

Analisti Baton Haxhiu ia ka dalë të godasë në shenjë me parashikimin e tij për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovën që u mbajtën ditën e djeshme.

Në sondazhin e realizuar para zgjedhjeve të 14 shkurtit në bashkëpunim me Institutin “Gani Bobi”, Baton Haxhiu nxori fituese Vetëvendosjen të shkëputur shumë nga partitë e tjera.

Gjithashtu Baton Haxhiu parashikoi saktë edhe se LDK do të ishte parti e tretë në Kosovë, që tregon edhe saktësisnë e këtij sondazhi.

Sipas sondazhit, LVV merr 53 %, LDK 17 %, PDK 20 %, AAK 7% dhe NISMA 2 %, ndërkohë që numërimi i votave po shkon drejt fundit dhe shifrat e publikuara nga analisti janë shumë të përafërta me ato reale.

Ndërkohë Baton Haxhiu ka realizuar edhe një sondazh për zgjedhjet e 25 prillit në vendin tonë, ku sipas të anketuarve, Partia Socialiste do të arrijë të sigurojë nëj mandat të tretë.

Në sondazhin e publikuar nga Haxhiu, vihet re se shqiptarët kanë ndryshuar drejtimin e tyre politik, pasi janë më të orientuar drejt qendrës, ndaj edhe tre partitë e mëdha kanë pësuar rënie.

Sipas sondazhit, PS do të marrë 29% të votave, PD 15% dhe LSI 2%, ndërkohë që 25% është pjesa e shqiptarëve të pavendosur.

Në sondazhin e parë Baton Haxhiu goditi në shenjë, të shohim nëse do t’ia arrijë të jetë i saktë edhe për zgjedhjet në Shqipëri.