Pritet të mbërrijnë sot në Shqipëri mijëra doza të tjera të vaksinës Pfizer

Pritet të mbërrijnë sot rreth 7 mijë doza të vaksinën Pfizer në Shqipëri.

Vaksinat janë të premtuara nga kontrata më kompaninë Pfizër, ndërsa lajmin e ka bërë me dije pak ditë më parë ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila u shpreh se me 15 shkurt o të vijë vaksina të tjera.

“Qeveria shqiptare ka siguruar përmes kontrantimi qoftë me Pfizer, qoftë me Covax, vaksina për 800 mijë qytetarë shqiptare, ku përshihen ato kategori të riskut të përcaktuar nga ekspertët tanë të vaksinimit. Vaksiant e rradhës nga kompania Pfizer do të vijnë në 15 Shkurt”, u shpreh ajo në një konferencë për media.

Qeveria shqiptare ka kontraktuar 1 milionë e 600 mijë vaksina, nga Pfizer dhe Covax, ndërsa 40 mijë prej vaksinave janë premtuar se do të vijnë në shkurt dhe fillimin e marsit sipas kalendarit të ‘Pfizer’.