10 fakte që nuk i keni ditur për Hilary Clinton: Prej mundjes në pije, deri tek asistentja myslimane

Ajo është një nga femrat më të njohura të botës dhe ndër politikanet më të forta.
Hilary Clinton, e cila është në garë për Shtëpinë e Bardhë, ka disa fakte interesante që lidhen me jetën e saj politike, por edhe atë personale e familjare.

1 – Mundi John McCain në një garë pijesh

Ndodhi në vitin 2004, kur ajo ishte në Senat gjatë një misioni në Estoni. Në restorantin Gloria di Tallinn, senatorja e Nju Jorkut mundi zotërinë nga Arizona, megjithatë ata të dy ishin finalistë, pasi mundën pjesën tjetër të komisionit që u dorëzuan pas vodkës së tretë.

2 – U mund nga Donald Trump në disa sondazhe

Mes shumë anomalive në fushatën elektorale të vitit 2016 është edhe perceptimi publik për dy kandidatët. Republikani Trump dhe Clinton janë konsideruar nga një shumicë zgjedhësish, si të pandershëm dhe të pabesueshëm. 57% thonë këto gjëra për Trump, ndërsa 55% për Clinton.

3 – Në kolegj është nominuar si Motra Frigidaire

Nisi në shkollën Uellsley, e gjitha për femra, më pas u diplomua për drejtësi në Yale, ku njohu Bill Clinton. Në Shtëpinë e Bardhë njihej si “Big Girl” (Vajza e madhe), më shumë për rolin prej të madheje, se sa për shtatin e saj.

4 – E vendosur në politikë, por jo në modelin e flokëve

Nga viti 1992, ka ndërruar një duzinë modele flokësh. Shpesh nëpër rrjetet sociale është marrë nëpër gojë si ‘Ikona e Flokëve’. Një vit i pret shkurt, një vit i lë gjatë, gjithnjë ndryshe.

5 – Krahu i saj i djathtë është myslimane

Për të ajo është shumë më tepër se asistente personale. Huma Abedin më pas u martua me Anthony Ueiner, ish-deputet, i cili dha dorëheqjen pasi aksidentalisht hodhi një foto të organit të tij gjenital, në Twitter.

6 – Financuesit e saj po i hapin probleme

Politika amerikane është e bërë në atë mënyrë, kur marrin pjesë njerëz super të pasur. Gjysma e të gjitha financimeve në këto zgjedhje vijnë vetëm nga 50 persona. Për Hilarin janë bankat e mëdha, industritë, si dhe yjet e njohur të muzikës e kinemasë.

7 – Republikanët kanë kërkuar t’i hapin probleme, por deri tani pa rezultat

Me komisionin e hetimit në Bengazi, me skandalin e emaile-ve të dërguara nga serveri i Shtëpisë së Bardhë, republikanët kanë kërkuar të prishin imazhin e kandidates demokrate Hilary Clinton. Por më kot, sepse paraqitja përpara komisionit ka qenë një nga momentet e saj më të mira në këtë fushatë.

8 – Besimi i të gjitha medieve

Gazetarët që ndjekin fushatën e saj thonë se kanë zero akses tek kandidatja. Clinton në të vërtetë nuk “i dashuron” gazetarët. Njerëz pranë saj thonë se ajo gjithnjë ka vepruar si Motra Frigidaire, pa i sulmuar apo treguar mungesë respekti, por ka vuajtur shumë nga thashethemet e tyre.

9 – Komunikimi spontan

Megjithatë, po tregohet shumë e zonja në komunikimin spontan përball kunjave të gazetarëve. Ajo shkoi në emisionin ‘Saturday Night Live’ dhe u shfaq tepër në humor me përgjigjet e saj.

10 – Ka një bashkëshort vegjetarian

“Por është një vegjetarian mendjehapur” i tha Hilary moderatorit Coldert. Është vegjetarian prej pak kohësh, qëkur u operua nga zemra.