Arrestohen 6 shqiptarë në Brazil, zbulohet plani i tyre (FOTO-VIDEO)

Gjashtë emigrantë shqiptarë janë arrestuar të martën të brigjet braziliane nga agjentë të policisë të emigracionit.
Ata janë: Ledion Taka, 37-vjeç, Permet Behluli, 25-vjeç, Shaqir Serjani, 28-vjeç, Adnandi Feka, 34-vjeç, Rezart Kruja, 27-vjeç dhe Erin Fekollari, 26-vjeç, raportojnë mediat braziliane.

Ata ishin fshehur në kontenierët e një anije që u ankorua në portin “Suape” në Ipojuca. Anija gjermane e nisur nga Franca kishte si denstinacion Kanadanë.

Shqiptarët thanë se, hipën në anije në mënyrë klandestine për të kërkuar punë në qytetet kanadeze. Ata kishin katër ditë të fshehur mes kontenierëve, por u zbuluan në 27 shtator nga ekuipazhi, pasi këta të fundit po kërkonin për ushqim dhe ujë në kuzhinën e anijes, shkruan Syri.net.