Aurela Gaçe ka diçka për të thënë për nënat shqipatare

Këngëtarja Aurela Gaçe ka publikuar në rrjete sociale një status të cilin ja ka dedikuar nënave dhe vështirësive të tyre në rritjen e fëmijëve, por edhe aktiviteteve të tjera.
Sipas Gaçes nënat shqiptare janë heroina. “Kam nje pyetje.

Ore si i ja benin ato gjyshet tona qe benin nga 10 e kusur femije ne kushte varferie , edhe nuk I ndihmonte asnje per te bere dreken e darken e per te lare e shpelare rrobat e shtepine? ( te gjitha laheshin me Dore, e duart mbase cope nga punet, pa kremin qe ndihmon ne zbutjen e lekures)

Psh mbaj mend qe gjyshja ime me tregonte se bente gati turren e druve ne mal, I priste vete, I lidhte, I ngarkonte ne shpine, ngrinte ne krahe edhe nje nga femijet e vegjel e nderkohe keto i bente ndersa ishte shtatezane me barkun tek goja.

OK te mos iki aq larg, LE te flasim per nenat tona….kush i ka ndihmuar ato psh te lidhin kepucet ndersa barku u rritej perdite ne pritje te nje femije tjeter ? Burri se besoj, vjehrra jo e jo.

Kur u dhimbnin kembet, kush kujdesej per to? Nuk besoj se u ka bere masazh dikush aty ne shtepi, pasi duhej te ishin ne kembe per punet e tjera. Po ato te shkretat qe merrnin Lopaten qe ne mengjes dhe nderkohe qe duhet te arrinin normen e dites, mund te ishin te keputura , pa fuqi pasi ishin te fundit qe kishin rene ne gjume nje nate me pare, e duke qene shtatezana, arrinin t’i benin te gjitha. Edhe te pa ushqyera . Edhe te mos flasim per ndryshimet hormonale qe te bejne te qeshesh e te qash njeherazi….kush I ka kuptuar edhe nese e kane bere?

Ndersa ne ? Ne? Ehu ne….ne perkedhelemi shume eeeeeee. Gjithe familja syte tek ne….edhe sa na pelqen e? Me vitamina e me receta nga me te fundit…ehu ne. Edhe ne ankohemi me shume. Ato kurre se benin. Po edhe po ta benin , kush i degjonte?????

Ehhhh gjyshet e nenat tona. Heroina. Hero nuk quhet vetem ai qe jep jeten per atdheun. VETEM NJE MOMENT TE MENDOSH PER CDO GJE KANE KALUAR NENAT TONA, DHE ESHTE E PAMUNDUR TE MOS NDJESH RESPEKTIN E DASHURINE ME TE MADHE PER KETO HEROINA TE JETES,”-përfundon postimi i Aurelës në rrjete sociale.fgfgfgf_1475765387-7552456 dsss_1475765450-9243070