‘Babi, e q***, pse po më ndodh mua, nuk e shtyva unë’

Në një gjykatë në Australi ka nisur një prej gjyqeve më të ndjekur jo vetëm në këtë vend, por në mbarë botën.

Gable Tostee akuzohet për vrasje, pasi një vajzë me të cilën kishte lidhje, ra nga kati i 14-të i apartamentit të tij.

Warriena Wright, 26 vjeç, kishte shkuar në Australi nga Zelanda e Re.

Përmes aplikacionit të njohur, Tinder, ajo ishte lidhur me Gable Tostee, 30 vjeç.

Në gjykatë u dëgjuan edhe regjistrimet audio nga momentet e fundit të Wright.

Çifti fillimisht ishte intim, por më pas nisën të zihen.

Ajo u arratis në ballkon dhe ai e kyçi duke e lënë aty.

“Je me fat që nuk të flaka nga ballkoni moj kurvë e vogël psiqike,” dëgjohet Tostee.

Warriena dëgjohet duke ulëritur: “Jo, dua të shkoj në shtëpi, dua të shkoj në shtëpi”.

15 sekonda më vonë dëgjohet ulërima e saj, teksa bie nga kati i 14-të.

Tostee telefonoi babanë e tij menjëherë.

“Baba, e q… fare muhabetin, përse po më ndodh mua kjo”.

“Të betohem në Zot që nuk e shtyva unë, thjesht e lashtë jashtë në ballkon pasi po më godiste”.

“Oh Zot i madh, shpresoj të mos ketë vdekur”.

Prokurorët thonë se ai nuk e shtyu, por ata u zunë kaq shumë, sa ajo kishte shumë frikë sa mendoi se të kacavirrej në ballkon ishte mënyra e vetme e arratisjes.

Për këtë arsye, Tostee është përgjegjës për vrasje.

Gjyqi vazhdon.