Basha: Nesër votojmë SPAK, ditë e zezë për Ramën dhe qeverinë e tij

Kryetari i opozitës Lulzim Basha njoftoi sot se nesër në Kuvend, PD do të votojë ligjin për strukturën e posaçme antikorrupsion, SPAK.

Basha paralajmëroi se “nesër ligji kalon me votat tona. Rama, Ilir Beqaj, Arben Ahmetaj dhe shpura e të korruptuarve nuk do të ketë nesër ditën më të mirë të jetës së tyre, pasi nëse votohet ligji nesër, ky do të jetë makthi i tyre.”

“Ligji i SPAK, – tha ai, –  i zgjidh duart atyre punonjëve me integritet që të vazhdojnë hetimet për ata zyrtarë që zhdukin paratë e subvencionev…Nesër ata do të kenë një lajm të mirë, sepse SPAK do të jetë një alet i fuqishëm për PD-në sot në opozitë dhe nesër në qeverisje, për ta nxjerrë vendin nga krizat.

Edhe javët e fundit, Tahiri dhe Rama bënë gjithçka që kësaj strukture të veçantë t’i vendosnin mbi kokë figura politike që sot zaptojnë zyrat e shtetit, siç janë të dërguarit e Ramës në Drejtorinë e Pastrimit të Parave apo atë të dokumentacionit të klasifikuar, por në fakt, pas këmbëguljes tonë të gjitha këto kanë rënë dhe ligji nesër është në parametrat e kërkuar.

Me ligjet e tjera, mazhoranca e ka përcaktuar sesi do të veprojë. Duke shkelur zotimin me PD, qëndrimi do të jetë njësoj si për Vetingun; ne do të ngulmojmë për prevalizimin e ligjit të rënë në konsensus në 22 korrik dhe jo ato paçavuret që duan të kthejnë zyrtarët e korruptuar.

Asgjë nuk mund të shërbejë si alibi për Edi Ramën apo të detyrojë PD-në të japë votën për Edi Ramën.

Ne Vetingun e kemi çuar në Kushtetutë dhe presim një vendim të drejtë.

I pyetur për deklaratën e ambasadorit të SHBA, që PD-ja të mos e ankimojë Vetingun, Basha: “Kjo deklaratë është lexuar gabim, shiheni, por gjithsesi nuk ka ambasador të më tregojë si të kryej detyrën time kushtetuese dhe si qytetar. Ambasadorët kanë punën e tyre, unë kam punën time me ndërgjegjë të plotë,” nënvizoi kreu i opozitës.