Burg përjetë turkut, vrau dy shqiptarë pse i shkuan në lokal

Gjykata e Antwerpenit ka dënuar Murat Baran, shtetas turk, me burgim të përjetshëm.

Kjo, pasi në 30 prill të 2011, 44-vjeçari vrau dy shqiptarë, për shkak të racizmit.

Baran e kishte ndaluar që persona me kombësi shqiptare të hynin ne lokalin e tij në Belgjikë.

Ndaj, kur Agron Berisha, 41 vjeç dhe Elis Mustafa, 28 vjeç, po hynin në lokalin e tij, ai hapi zjarr direkt.

Fillmisht mbeti i vdekur njëri nga dy shtetasit shqiptarë, dhe tjetri u plagos, raporton ABC.

Më tej, ai ndoqi persona të tjerë duke qëlluar me armë.

Nga të shtënat u plagosën dhe disa kalimtarë të rastit.

Pas ngarjes, Baran u kthye ne lokal, ku qëlloi në kokë një nga shqiptarët e plagosur