Detaje nga grabitja e argjendarisë, hera e tretë që bie pre e vjedhjes

Një argjendari në kryeqytet ka rënë sërish pre e grabitjes. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 04: 25 të mëngjesit të së shtunës, në argjendarinë “Pavllo”, pranë pazarit të ri, në rrugën “Luigj Gurakuqi .”

Autorët kanë arritur të marrin 10 kg flori , 30 kg argjend dhe 600 ora.

Autorët kanë përsëritur të njëjtin skenar si tek grabitja e bankës së nivelit të dytë në zonën e ish- bllokut.

Sipas të dhënave nga vendgjarja autorët për të hyrë brenda kanë çarë 4 herë murin në pjesë të ndryshme ku kanë patur kohë për të marrë gjithçka.

Ata kanë arritur të shkëpusin dhe sistemin e kamerave dhe të sinjalit të sigurisë duke marrë me vete dhe serverin ku ruheshin pamjet filmike.

Kjo argjendari është grabitur edhe dy herë të tjera, njëherë para tre muajsh ku autorët morën rreth 30 mijë euro flori dhe argjend, si dhe në vitin 2012 ngjarje për të cilën brenda pak minutash policia arriti të arrestonte tre persona.

 

Vjedhja e argjendarisë e ndodhur me 14 Prill 20112

14 prill 2012 – Tre persona me maska në kokë e armë në duar, dy me pistoleta e njëri me thikë, kanë hyrë në argjendarinë e shtetasit Pavllo Shkavra, vetëm pak metra nga sheshi “Avni Rustemi”. Ngjarje kjo e ndodhur me 14 Prill të vitit 2012.

Pronari i argjendarisë, shtetasi Pavllo Shkavra, i cili ka tentuar të reagonte është qëlluar me tytën e pistoletës në kokë duke rënë pa ndjenja. Të rinjtë kanë marrë gjithë buzhuteritë që ndodheshin në tavolinë e banak e më pas, duke rrëzuar manekinet, kanë hequr gjithë mallin e ekspozuar.

Pjesa e jashtme me xhama e ka bërë transparente ngjarjen për kalimtarët e rastit, por edhe për tregtarët e tjerë që vepronin aty pranë. Në kohën kur tre grabitësit po mblidhnin bizhutë e fundit para se të largoheshin, telefonata denoncuese kishte mbërritur në Policinë e Tiranës, e cila nisi disa shërbime drejt vendit të ngjarjes. Tri grupe të patrullës së përgjithshme u nisën menjëherë drejt vendit të ngjarjes nga drejtime të ndryshme, nga qendra e Tiranës, nga Unaza dhe nga zona e Komisariatit Nr. 4. Ndërkohë, autorët e krimit, pasi dolën nga argjendaria, bënë një ndarje të mallit aty për aty dhe ia mbathën vrapit.

Arrestimi i grabitësve

Njoftimi në kohë i policisë i dha ngjarjes kthesën përfundimtare. Ndërkohë që pronarit të argjendarisë po i jepej ndihma e parë, policia arriti të bllokojë jo shumë larg vendit të ngjarjes dy nga të rinjtë që kryen grabitjen.

“Strukturat e Policisë së Komisariatit Nr. 1 Tiranë mbërritën në vendngjarje dhe u vunë në ndjekje të autorëve, të cilët kanë bënë rezistencë ndaj forcave të policisë duke u larguar më këmbë në drejtime të ndryshme”, deklaroi zëdhënësja e Policisë. Sipas saj, sektori i Forcës së Posaçme dhe Seksioni Kundër Vjedhjeve me Dhunë dhe Armë arritën në identifikimin e menjëhershëm të autorëve të krimit.

Shtetasit Dorian Mema, 18 vjeç dhe Rigels Leka, 18 vjeç, janë arrestuar pranë vendit të ngjarjes, pasi kishin ecur më këmbë dhe po mundoheshin të fshiheshin. Dhe rreth një orë pas ngjarjes është arritur të identifikohet dhe të arrestohet në banesën e tij në Shkozë edhe autori i tretë i krimit, shtetasi Erjon Kola, 20 vjeç.

Policia tha se në momentin e kapjes në flagrancë të këtyre shtetasve u gjendën dy armë të tipit pistoletë, armë të cilat dyshohen se janë përdorur për të realizuar grabitjen e argjendarisë. Të dyshuarve iu bllokua edhe një sasi e konsiderueshme e floririt të vjedhur si dhe maska, thika, doreza e të tjera mjete të përdorura për kryerjen e krimit. Pas kapjes së tre autorëve, policia ka nisur hetimin për ngjarje të tjera ku mund të ishin implikuar të dyshuarit.

Autorët e arrestuar

-Dorian Mema, 18 vjeç, banues në Tiranë

-Rigels Leka, 18 vjeç, banues në Shkozë

-Erjon Kola, 20 vjeç, banues në Shkozë

Provat e bllokuara

Rreth 3.7 kg bizhuteri, maska, doreza, thikë./tvklan.al