Digjet në 96% të trupit në aksident, dëmshpërblehet me 1 milionë euro |FOTO

Kthehej nga pushimet në Alpet franceze, kur autobusi me të cilin udhëtonte u përplas dhe mori flakë. Dhjetëra pasagjerë mbetën të plagosur rëndë, mes tyre Catrin Pugh, një vajzë nga Uellsi e cila pësoi djegie në 96% të trupit.

Për mjekët shanset që ajo të mbijetonte prej aksidentit ishin thuajse zero, por ajo i befasoi të gjithë dhe ia doli.

Catrin është vetëm 22 vjeçe, ndërsa ka pësuar dëmtime të përhershme në trupin e saj. Për tre muaj qëndroi në koma dhe u është nënshtruar mbi 200 ndërhyrjeve kirurgjikale, raporton “The Sun”. Tashmë ajo është shumë më mirë, por duhet t’u nënshtrohet proceseve të rehabilitimit për të kaluar traumat dhe stresin që përjeton.

Ajo ka ende plagë të ngelura nga ngjarja e ndodhur kur ajo ishte vetëm 19 vjeçe, shkruan noa.al. Tashmë kur kanë kaluar tre vjet, ajo është dëmshpërblyer me 1 milionë euro nga kompania që mundësonte transportin, shumë e cila mund ta ndihmojë të rimëkëmbet.

“Asgjë nuk mund ta kompensojë atë që ka kaluar, por ky dëmshpërblim mund të mbulojë mjekimet për të cilat ajo ka nevojë dhe t’i thjeshtojë gjërat në të ardhmen”, tha avokati i saj.

Undated handout photo issued by Slater and Gordon of Catrin Pugh on a recent holiday in Portugal, as the young woman who survived 96% burns in a horror road crash in the French Alps has won a million-pound-plus settlement. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Thursday October 13, 2016. See PA story COURTS Burns. Photo credit should read: Slater and Gordon/PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.
Undated handout photo issued by Slater and Gordon of Catrin Pugh on a recent holiday in Portugal, as the young woman who survived 96% burns in a horror road crash in the French Alps has won a million-pound-plus settlement. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Thursday October 13, 2016. See PA story COURTS Burns. Photo credit should read: Slater and Gordon/PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.