‘Ekipi i Guardiolas kishte më shumë yje se sa ky i Enriques’

Mbrojtësi italian, Gianluca Zambrotta ka thënë se Barcelona e Pep Guardiolas kishte më shumë yje botëror se sa ekipi i Luis Enriqyes.

Zambrotta megjithatë e pranon se kjo skuadër e Enriques uk ka ndryshuar filozofinë e Guardiolas, pasi vazhdon të luaj futboll sulmues.

Kujtojmë se Guardiola kishte lojtar si Leo Messi, Henry, Eto’o, Ibrahimovic apo David Villa, për dallim nga Enrique që ka Messin, Neymarin dhe Suarezin.

“Është e vështirë për të thënë se cila skuadër ishte më e mirë, pasi të dyja kanë lojtarë të mëdhenj. Ndoshta ekipi i Guardiolas kishte më shumë yje të klasit botëror”, tha Zambrotta për Omnisport.

“Por, futbolli nuk ka ndryshuar që atëherë dhe skuadra e Enriques është sulmuesi sikurse ajo e Barcelonës”.