Elbasan dhe Devoll, policia tentohet të korruptohet në dy raste të ndryshme

Dy raste të korrupsionit aktiv ndaj policisë kanë ndodhur në dy qytete Elbasan dhe Devoll, ku drejtuesit e mjeteve tentuan t’i jepnin ryshfet policëve të rrugores për të mos u gjobitur.

Në Elbasan u arrestua Misir Boja 48 vjeç, pasi në aksin rrugor Peqin – Elbasan, në vendin e quajtur “Kryqëzimi Gjocaj” është ndaluar nga Patrulla e Policisë Rrugore Elbasan, për arsye se ka qenë duke drejtuar kamionçinën në shkelje të Kodit Rrugor.

Në momentin e ndalimit ky shtetas ka tentuar t’i jap një shumë parash punonjësit të policisë rrugore për të mos marrë masë administrative.

Kurse në Devoll, Luan Matraxhiu 35 vjeç u prangos pasi nuk kishte vendosur rripin e sigurimit. Për t’iu shmangur këtij penalizmi, 35-vjeçari tentoi të korruptonte policin me 2 mijë Lekë të reja.