Florida pritet të goditet nga uragani “Matthew”, evakuohen 2 milionë njerëz

Banorët e Floridas janë paralajmëruar nga autoritetet vendase që të përgatiten për një “goditje të drejtpërdrejtë”, ndërkohë që uragani “Matthew” i është drejtuar Bahamasit pasi shkatërroi një pjesë të Haitit.

2 milionë njerëze tashmë i eshte berë thirrje të largohen nga shtëpitë e tyre, raporton “CNN”.

“Dëmtimi mund të jetë katastrofik -tha guvernatori i shtetit. Urdhrat për evakuim janë lëshuar përgjatë gjithë bregdetit”.

Uragani, i cili shkakton erëra të fuqishme prej185km/h pritet të “forcohet” dhe të godasi Floridën , thonë zyrtarët amerikanë.

Të paktën 23 njerëz janë vrarë në Haiti dhe mijëra të zhvendosur. Stuhia ka bërë që të shtyhen zgjedhjet presidenciale të vendit.