Gjykata e Apelit të Tiranës shpëton nga burgu Stresin

Gjykata e Apelit të Tiranës shpëton nga burgu Arkimed Lushën, i njohur ndryshe si Stresi.
Apeli ka ndryshuar dënimin me 2 muaj burg të dhënë nga shkalla e parë në 18 muaj liri me kusht shërbim prove.

Bëhet fjalë për dënimin që mori reperi i njohur në muajin Shtator të vitit 2015 për “mosbindje ndaj urdhrit të policisë”.

DENIMI

Gjykata e kishte dënuar me 3 muaj burg këngëtarin Arkimed Lushaj (Stresi), por kjo nuk e çoi atë në qeli, pasi vendimi i gjykates se shkalles se pare nuk është i ekzekutueshem.

Behet fjale per akuzen e kundershtimit te punonjesit te policise, per te cilen Stresi u shoqerua ne komisariat disa muaj me pare dhe nga andej u arratis.

Nga gjykimi i shkurtuar Stresit i shkonte denimi ne 2 muaj burg, por ai eshte gjykuar ne gjendje te lire dhe per pasoje nuk e conte ne qeli.

Me heret, prokuroria kerkoi qe këngëtari të dënohet me 5 muaj burg për drejtim të automjetit pa patent dhe 1 muaj për mosbindje të urdhrit të policisë.

Në fillim të muajit shkurt, këngëtari u ndalua nga uniformat blu sepse nuk kishte leje drejtimi të makinës dhe nuk i ishte bindur urdhrit për ndalim.

Por pas shoqërimit të tij në komisarit, Stresi u largua në mënyrë spektakolare duke u hedhur nga kati i dytë i godinës.

Kjo bëri që disa policë të turnit të pezulloheshin nga detyra.