“Hillary makineri politike që përdor gënjeshtra”

Kandidati për zv/president nga radhët e republikanëve, Mike Pense, ka deklaruar se gjatë orëve në vijim do të paraqiten prova që do të vërtetojnë se akuzat për skandalin seksual të Donald Trump nuk janë gjë tjetër veçse shpifje.

Guvernatori i Indianës, tha se Hillary Clinton është një makineri politike e cila përdor gënjeshtrat për të përmbushur qëllimet e saj.
Menjëherë pas publikimit të një materiali filmik i cili ishte regjistruar në vitin 2005, dhe ku Trump dëgjohej duke thënë fjalë të papërshtatshme dhe denigruese, dy gra thanë për mediat amerikane se ishin ngacuar seksualisht nga miliarderi.

Megjithatë, zyrtarët e fushatës së republikanit kanë mohuar kategorikisht cdo akuzë në lidhje me këtë çështje, ndaj të gjithë janë një pritje të një komunikate të dytë, pasi kandidati për zv/President premtoi se do të paraqiste prova që hedhin poshtë akuzat e kampit demokrat.

I gjendur në këtë situatë, miliarderi nju-jorkez, ka humbur një terren të konsiderueshëm në zgjedhjet për shtëpinë e bardhë, teksa shumica e sondazheve tregojnë se Trump nuk do të kishte asnjë shans që të fitonte përballë rivales së tij në rast se zgjedhjet do të zhvilloheshin gjatë këtyre ditëve.

Republikani ka humbur edhe mbështetjen e disa prej zyrtarëve më të lartë të partisë në të cilën bën pjesë, përfshirë atë të Kryetarit të Dhomës së
Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan, Paul Ryan, i cili është shprehur se nuk të bëjë më fushatë për Trump.

Gjithashtu, miliarderi ka patur edhe përplasje në distancë me ish-kandidatin presidencial në zgejdhejt e vitit 2008, John McCain. Ekspertët janë shprehur se Trump duhet të bëjë një punë të jashtëzakonshme për të rikuperuar balancat elektorale, në kushtet kur data e zgjedhjeve sa vjen e afrohet.