Incident i rëndë, rusët hapin zjarr ndaj anijes koreane, 1 i vdekur 10 të plagosur

Një incident i rëndë ka ndodhur natën e së premtes në kufijtë ujorë të Rusisë dhe Koresë së Veriut. Ministria e Brendshme ruse ka bërë të ditur se një patrullë ujore kufitare ka qëlluar ndaj një anijeje peshkimi të Koresë.

Siç shkruan RT, peshkatarët nuk pranuan që të kontrolloheshin dhe ishin sjellë në mënyrë agresive ndaj patrullës ruse.

Këta  të fundit siç duket kanë hapur zjarr duke lënë 1 person të vdekur dhe 9 të tjerë të plagosur. Ministria ruse thotë se nga ngjarja ka mbetur i plagosur edhe një oficer kufitar rus.