Ja 5 kandidatët e Çmimit Nobel për Paqen

Çmimi Nobel për Paqen do të shpallet këtë të premte në Oslo. Por kush mund të jetë fituesi? Këtë vit nuk ka një kandidat kryesor, por sipas drejtorit të Institutit të Kërkimeve për Paqen në Oslo, Kristian Berg Harpviken, ka një listë të ngushtë me 5 favoritë.

Helmetat e Bardha

Në zonat e rrethuara nga rebelët e Sirisë, një ekip krejtësisht vullnetarë i njohur si “Mbrojtja Civile Siriane” është vënë në vijën e parë të shpëtimit të trajtimit të civilëve të bllokuar në fushëbetejat e shumta të vendit. Grupi i njohur me nofkën e tyre “White Helmets” ka shpëtuar rreth 60 mijë njerëz, shpesh në rrezik për jetën.

Image

Svetlana Gannushkina

Matematicianja ruse dhe aktivistja e të drejtave të njeriut ka qenë një konkurrente e vazhdueshme për pothuajse një dekadë. Ajo është kampione e të drejtave të emgirantëve, mbrojtëse e drejtësisë dhe sundimit të ligjit.

Image

Jeanne Nacatche Banyere, Jeannette Kahindo Bindu dhe Dr. Denis Mukëege

Nëpërmjet grupit të tyre kishtar “ Mama”, Jeanne dhe Jeannette kanë kërkuar të mbijetuarit e shumtë të përdhunimit në Kongo duke krijuar një rrjet mbështetjeje për viktimat dhe trajtimin e tyre shëndetësor. Ndërsa gjinekologu Mukwege,  ka ndihmuar mijëra viktima të përdhunimit dhe ka luajtur një rol kryesor në publikimin e brutalitetit të dhunës në botën e jashtme.

Ernest Moniz dhe Ali Akbar Salehi

Harpviken beson se në mesin e të gjithtë politikanëve dhe diplomatëve të përfshirë në negocimin e marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore, sekretari amerikan i energjisë dhe kreu i Agjencisë atomike të Iranit, e meritojnë njohjen më të madhe. Ata kanë luajtur një rol kyç si negociatorë të paktit që qetësoi frikërat mbi aftësitë bërthamore të Iranit.

Image

Edward Snowden

Ish-punonjësi i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare(CIA), dhe ish kontraktori për qeverinë e SHBA-së është një tjetër favorit për Çmimin Nobel për Paqen.

Image

Ndërkohë të tjerë kandidatë të mundshëm për Çmimin Nobel janë edhe: Papa Françesku, Banorët e ishujve helen, Angela Merkel dhe Juan Manuel Santos dhe Timochenko.

7