Ja gomonia e kapur në Dhërmi, dyshohet për trafik droge. Çfarë deklaruan italianët (FOTO)

Një gomone me dy shtetas italianë në bord është kapur mbrëmjen e djeshme në Dhërmi të Vlorës.

Lajmin e kanë konfirmuar për “Panorama” burimet zyrtare të policisë të cilat thanë se gomonia u sekuestrua gjatë natës nga Guardia Delta Force dhe Policia Kufitare.

Paraprakisht dyshohet se gomonia kishte ardhur në Shqipëri për të marrë drogë dhe më pas për ta transportuar atë në Itali.

“Panorama” ka mësuar edhe emrat e dy italianëve të ndaluar. Ata janë Gianfranco Majorano 50 vjec dhe Massimiliano Chimienti nga Brindesi.

Në deklarimin e tyre përpara efektivëve, italianët kanë thënë se gomonia kishte pësuar defekt dhe se kishin ardhur për të kaluar në Greqi.

Mjeti lundrues është me dy motorë të fuqishëm. Megjithatë policia tha se nga kontrolli i gomones, rezulton se në të nuk kishte lëndë narkotike.

gomonegomone2gomone3