Ja letra që la studentja nga Fieri para vetëvrasjes

Një studente e Fakultetit Ekonomik i dha fund jetës pasditen e së martës duke pirë fotoksinë. Ngjarja ndodhi rreth orës 17:15 ku dhomën e konviktit ku qëndroi gjatë verës në Qytetin Studenti në Tiranë.

Viktima është 20-vjeçarja Ana Doko nga Fieri.

Ende nuk dihet me saktësi motivi që e shtyu vajzën drejt vetëvrasjes, ndërsa familjarët kanë mohuar që ajo të kishte pasur më parë probleme me depresionin.

Para se të konsumonte fotoksinën, 20-vjeçarja kishte shkruar një letër lamtumire, por pa sqaruar arsyen pse po vetëvritej:

“Jam lodhur nga jeta. Mos kërkoni fajin askund…” shkruante studentja. Në fund i drejtohej motrës së saj, së cilës i thoshte: “Amanet mamin dhe babin…”.

Pasi ka shkruar këtë letër, Ana u ka telefonuar prindërve të saj në Fier, duke u thënë se ndihej keq. I ati dhe e ëma janë nisur me urgjencë drejt Tiranës, pasi e kanë kuptuar nga zëri se e bija kishte një problem shëndetësor dhe janë gjendur pranë saj para se ajo të ndërronte jetë.

Madje i ati ka qënë ai që i ka bërë frymëmarrje artificial deri në momentin që autoambulanca e qëndrës shëndetësore të Qytetit Studenti e ka dërguar në QSUT.

Në njoftimin zyrtar, Policia e Shtetit tha dje se ngjarja është klasifikuar si vetëvrasje dhe se 20-vjeçarja Ana Doko dyshohej se kishte konsumuar fotoksinë. Telefonata në urgjencë është bërë në orën 17:15, ndërsa në orësn 17:25 min, 20-vjeçarjaka mbërritur në urgjencën e spitalit “Nënë Tereza”./Panorama