Me këtë pije, i thoni lamtumirë sëmundjeve

Pija e prezantuar më poshtë ka lënë pa fjalë shumë mjekë falë vetive shëruese të saj. Ajo është përdorur që nga kohët e lashta për trajtimin e dhimbjeve të gjunjëve, nyjeve dhe eshtrave në përgjithësi.

Disa përparësi tjera të kësaj recete janë se përbërësit e saj mund të gjenden lehtësisht në markete të zakonshme me çmime të volitshme dhe ilaçi si tërësi nuk përmban efekte anësore.

Përbërësit:

– 1 kg mjaltë organike e papërpunuar

– 3 lugë  gjelle rrush i thatë

– 5 lugë gjelle susam

– 10 lugë gjelle fara të lirit

– 50 gr fara kungulli

– 50 gr fara luledielli

– 50 gr kokrra gruri

Udhëzime:

– Përzieni të gjithë përbërësit e lartpërmendur në një enë me shpejtësi të vogël deri sa të krijoni një masë të përzier dhe më pas vendosni masën në një kavanoz qelqi.

Përdorimi:

– Konsumojeni një lugë para çdo vakti ushqyes.